Կոնգրեսում «Իրավիճակը երկրում» ելույթից հետո նախագահ Ջո Բայդենն սկսել է շրջագայությունը երկրի նահանգներում, ինչը վճռական նշանակություն ունի 2024թ. վերընտրվելու նրա քարոզարշավի համար, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Չորեքշաբթի օրը Բայդենը մեկնել է Վիսքոնսին, որտեղ, ելույթ ունենալով արհմիության ուսումնական կենտրոնում, հայտարարել է, որ իր քաղաքականությունը կառուցում է «տնտեսություն, որն աշխատում է աշխատավորների համար»։
Դեմոկրատները հույս ունեն, որ Բայդենը կկարողանա օգտագործել տնտեսական ձեռքբերումները եւ ռեկորդային աշխատատեղերի ստեղծումը՝ ընտրողների աջակցությունն ստանալու համար։
Նախագահի հանրային հավանության վարկանիշը կազմել է 41 տոկոս ըստ Reuters/Ipsos-ի հարցման, որն ավարտվել է կիրակի։
Ուղեւորության ժամանակ Բայդենը հիմնական ուշադրություն է դարձնելու մի քանի կարեւոր նահանգների, որոնք, նրա օգնականների կարծիքով, որոշելու են, թե ինչպիսին են վերընտրվելու նրա հնարավորությունները։
Վիսքոնսինը հայտնի է որպես սուր մրցակցությամբ նահանգ։ 2016թ. ընտրողների մեծ մասն այստեղ աջակցել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփին, իսկ 2020թ. նախընտրել է Բայդենին։
Հինգշաբթի օրը Բայդենը մեկնելու է Թամպու (Ֆլորիդայի նահանգ), որպեսզի հանդես գա հանրապետականների՝ սոցիալական ապահովության նպաստների եւ Medicare-ի կրճատման առաջարկի դեմ։ Տարեցների խնամքի եւ բուժսպասարկման այդ ծրագրերը մեծ տարածում ունեն ընտրողների շրջանում, հատկապես Ֆլորիդայում, որտեղ տարեց շատ ամերիկացիներ են ապրում։
Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարները մտահոգ են, որ Ֆլորիդայի (որը քաղաքական պայքարի թատերաբեմ է մոտ յոթանասուն տարի) ավելի մեծ թվով բնակիչներ կքվեարկեն հանրապետական թեկնածուների օգտին։
Բայդենը հայտարարել է, որ նախատեսում է առաջադրվել երկրորդ ժամկետով, եւ պաշտոնական հայտարարությունն սպասվում է առաջիկա շաբաթներին։ Նրա ելույթը երեքշաբթի օրը պաշտոնատար անձինք ընկալել են որպես 2024թ. վերընտրվելու քարոզարշավի սկիզբ։

After delivering a State of the Union address to Congress, President Joe Biden has embarked on a tour of states crucial to his 2024 re-election campaign, the Voice of America reports.
Biden traveled to Wisconsin Wednesday, where, speaking at a union training center, he said his policies build an economy that works for working people.
Democrats hope Biden can use the economic gains and record job creation to win voter support.
The president's public approval rating was 41 percent in a Reuters/Ipsos poll that ended Sunday.
Biden's trip will focus on several key states that his aides believe will determine his chances for re-election.
Wisconsin is a fiercely competitive state. A majority of voters here supported Republican Donald Trump in 2016 and favored Biden in 2020.
On Thursday, Biden travels to Tampa, Florida, to oppose a Republican proposal to cut Social Security and Medicare benefits. These elder care and health care programs are popular with voters, especially in Florida, where many older Americans live.
Democratic leaders fear that increasing numbers of Florida residents, which has been a site of political struggle for nearly seventy years, are voting for Republican candidates.
Biden has said he plans to run for a second term, and a formal announcement is expected in the coming weeks. His speech Tuesday was seen by officials as the start of his campaign for re-election in 2024.