Սեպտեմբերին նախատեսվող տեղական եւ տարածաշրջանային մարմինների ընտրությունները, իսկ 2024 թվականին՝ նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն օրենքին համապատասխան, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Երեքշաբթի «Գոստինի Դվոր»-ում Պուտինը Դաշնային ժողովին ուղղված խոսքում ասել է․
«Այս տարվա սեպտեմբերին տեղական եւ տարածաշրջանային մարմինների ընտրությունները, իսկ 2024 թվականին նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն օրենքին խիստ համապատասխան՝ ժողովրդավարական եւ սահմանադրական բոլոր ընթացակարգերի պահպանմամբ»,- ասել է նախագահը։
Պուտինը հավելել է, որ Ռուսաստանի բոլոր քաղաքական ուժերը, չնայած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների նկատմամբ տարբեր մոտեցումներին, միասնական են երկրի անվտանգության եւ ինքնիշխանության հարցում, եւ մեջբերել է Պյոտր Ստոլիպինին.
Նա նշել է, որ այս խոսքերը Պետդումայում հնչել են ավելի քան 100 տարի առաջ, սակայն լիովին համահունչ են մեր ժամանակներին։ «Ռուսաստանը պաշտպանելու հարցում մենք բոլորս պետք է միավորվենք, համակարգենք մեր ջանքերը, մեր պարտականությունները եւ իրավունքները, որպեսզի պահպանենք պատմական մեկ գերագույն իրավունքը՝ Ռուսաստանի ուժեղ լինելու իրավունքը», - մեջբերել է Պուտինը։

Выборы в местные и региональные органы власти в сентябре и президентские выборы в 2024 году состоятся в строгом соответствии с законом, заявил президент РФ Владимир Путин, передает РИА Новости.
Путин во вторник в Гостином дворе оглашает послание Федеральному собранию.
«Выборы в местные и региональные органы власти в сентябре этого года и президентские выборы в 2024-м состоятся в строгом соответствии с законом, с соблюдением всех демократических и конституционных процедур», - заявил президент.
Путин добавил, что все политические силы в России, несмотря на разные подходы к социально-экономическим задачам, едины в вопросе безопасности и суверенитета страны, и процитировал Петра Столыпина. Он отметил, что эти слова были сказаны в Государственной думе более 100 лет назад, но в полной мере созвучны нашему времени. «Он сказал: в деле защиты России мы все должны соединить, согласовать свои усилия, свои обязанности и свои права для поддержания одного исторического высшего права - права России быть сильной», - процитировал Путин.
«Ведомости»: в ближайший месяц в отставку могут уйти главы нескольких российских регионов
Увольнение главы Оренбургской области обсуждается на фоне ситуации с паводком в этом регионе, заявили источники издания…