Ուկրաինան այսօր՝ փետրվարի 28-ին, խզել է Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի եւ ԱՊՀ-ի հետ պետական ​​սահմանի ոլորտում առկա որոշ պայմանագրեր։ Այս մասին հայտարարել է Գերագույն ռադայում նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչ Տարաս Մելնիչուկը, փոխանցում է Korrespondent.net-ը։
Հաղորդվում է, որ դադարեցվել է Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների միջեւ պայմանագիրը ռուս-ուկրաինական պետական ​​սահմանով անցակետերի զարգացման գործում համագործակցության եւ փոխգործակցության մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 18.10.2011-ին Դոնեցկում։
Չեղարկվել է նաեւ Ուկրաինայի եւ Բելառուսի Հանրապետության կառավարությունների միջեւ ուկրաինա-բելառուսական պետական ​​սահմանի անցակետերում համատեղ հսկողություն կազմակերպելու մասին համաձայնագիրը։ Այս պայմանագիրը ստորագրվել է 1995 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Կիեւում։
Ուկրաինան դուրս է եկել նաեւ ԱՊՀ անդամ պետությունների սահմանապահ զորքերին սահմանապահ զորքերի հատուկ տեխնիկա եւ այլ նյութերի արտոնյալ մատակարարումների մասին համաձայնագրից։

Сегодня, 28 февраля, Украина прекратила действие некоторых соглашений с РФ, Беларусью и СНГ в сфере государственной границы. Об этом сообщил представитель Кабмина в Верховной Раде Тарас Мельничук, передает Korrespondent.net.
Сообщается, что прекращено действие соглашения между правительствами Украины и РФ о сотрудничестве и взаимодействии в сфере развития пунктов пропуска через украинско-российскую государственную границу. Соглашение было подписано 18.10.2011 г. в Донецке.
Прекращено также соглашение между правительствами Украины и Республики Беларусь по организации совместного контроля в пунктах пропуска на украинско-белорусской государственной границе. Это соглашение было подписано 14.12.1995 г. в Киеве.
Украина также вышла из соглашения по льготным поставкам пограничным войскам государств-участников Содружества специальной техники пограничных войск и других материальных средств.