ԱՄՆ-ն ցանկանում է Թուրքիայում ընտրությունների ժամանակ «արյունալի ջարդ» կազմակերպել,  Վաշինգտոնն Անկարային դիտարկում է որպես զինվոր, կարծում է թուրքական «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքը:
«Որոշ ժամանակ առաջ «Foreign Policy» ամսագիրը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կիսապաշտոնական մարմինը, լույս տեսավ «Այս ընտրությունների ժամանակ Թուրքիայում արյունալի  ջարդ է լինելու» վերնագրով։ Այլ կերպ ասած՝ ԱՄՆ-ն ամբողջ աշխարհին հայտարարել է, որ այս ընտրություններում Թուրքիայում արյունալի ջարդ է կազմակերպելու։ Այնուհետեւ Գերմանիայի ամենաընթերցվող ամսագրերից մեկում՝ Stern-ում, մեր նախագահ Էրդողանին մեղադրեցին «հրկիզող» լինելու մեջ։«Թուրքիայում հրդեհ է բռնկվելու, եւ հենց Թուրքիայի նախագահն է այն հրկիզելու»,-գրել էր ամսագիրը։
«Սցենարն ակնհայտ է, ծրագիրն ակնհայտ է, դավադրությունն ակնհայտ է»,-Փերինչեքի խոսքը մեջբերում է Aydınlık թերթը։
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ անհրաժեշտ է հստակ հասկանալ «իրադարձությունների ընթացքն այս առումով»։ «Եվ որպես ազգ, որպես ամբողջություն, մենք պետք է ընդհանուր դիրքորոշում որդեգրենք ԱՄՆ-ի վրա կենտրոնացած այդ դավադրությունների դեմ»։
Թուրքիայում համընդհանուր (նախագահական եւ խորհրդարանական) ընտրությունները, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր երկրի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, տեղի կունենան մայիսի 14-ին: Սպասվում է, որ նախագահն այդ մասին հրամանագիրը կստորագրի մարտի 10-ին։
Վանում 55 տոկոսով քաղաքապետ ընտրված թեկնածուի փոխարեն քաղաքապետ են ճանաչել 27 տոկոս հավաքած Էրդողանի կուսակցին
Աբդուլլահ Զեյդանը  նշել է, որ օրինական ճանապարհով պայքարելու է քաղաքացիների տված քվեին տեր կանգնելու համար...

США намерены организовать «кровавую бойню» в Турции в период всеобщих выборов, Вашингтон рассматривает Анкару в качестве пешки, считает лидер турецкой партии «Родина» Догу Перинчек.
«Некоторое время назад журнал «Foreign Policy», полуофициальный орган Государственного департамента США, вышел с заголовком «Во время этих выборов в Турции будет кровавая бойня». Другими словами, США объявили всему миру, что они организуют кровавую бойню в Турции на этих выборах. Затем в Stern, одном из самых читаемых журналов в Германии, нашего президента Эрдогана обвинили в том, что он «поджигатель»! «В Турции будет пожар, и именно президент Турции подожжет его», - гласила обложка. Сценарий очевиден, план очевиден, заговор очевиден, кто нажимает на кнопку - очевидно!», - приводит слова Перинчека газета Aydınlık.
По словам политика, необходимо отчетливо понимать «ход событий в этом отношении»: «И как нация в целом, мы должны занять общую позицию против этих заговоров, ориентированных на США».
Всеобщие (президентские и парламентские) выборы в Турции, как ранее заявил действующий глава государства Тайип Эрдоган, состоятся 14 мая. Ожидается, что президент подпишет указ об этом 10 марта.
Ekonomim: правящая партия Турции ждет крупнейших в истории кадровых изменений
Победив на семи всеобщих выборах, четырех местных выборах, трех президентских выборах и трех референдумах за 23 года своего пребывания у власти…