2022թ. գրանցվել են ոչ վատ ցուցանիշներ. Հայաստան է այցելել ավելի քան 1,66 մլն տուրիստ, այլ բան է, թե ինչ պայմաններում է այս թիվը գոյացել՝ կրկնապատկվելով 2021թ. համեմատ։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մարտի 9-ին ասել է Հայաստանի տուրիզմի ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
Նա պարզաբանել է, որ այս թվի միայն ոչ մեծ մասն է բաժին ընկնում կազմակերպված տուրիզմին, քանի որ հիմնականում խոսքն անհատական տուրիզմի մասին է։ Նրա խոսքով՝ կազմակերպված տուրիզմի զարգացման համար պետք է համապատասխան հարկային քաղաքականություն վարվի, կարեւոր է որոշել տուրիստների այն թվաքանակը, որը կարող է ապահովել ոլորտի կայուն աճն ու զարգացումը։
Ապրեսյանը նշել է, որ 2022թ. այցելությունների մեծ մասը բաժին է ընկել Ռուսաստանի զբոսաշրջիկներին, մասնավորապես՝ ռուսաստանցիների այցելությունների երկու ալիքներին։ «Առաջինը՝ 2021թ. փետրվար-մարտին, երբ նոր էր սկսվել ուկրաինական ճգնաժամը։ Երկրորդ ալիքը պայմանավորված էր Ռուսաստանում հայտարարված զորահավաքով։ Այդ երկու ալիքներին բաժին է ընկել մոտ 100-120 հազար այցելություն»,- նշել է փորձագետը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ է դրել մինչեւ 2026թ. կրկնապատկել այցելությունների թիվը՝ հասցնելով 2,5 մլն մարդու՝ կարծիք հայտնելով, որ արդեն այս տարի ցուցանիշը կարող է մոտենալ 2019թ. տվյալներին (1,9 մլն տուրիստ), իսկ 2,5 մլն ցուցանիշը հանգիստ կարելի է ապահովել առաջիկա երկու տարվա ընթացքում։
Մեխակ Ապրեսյանը վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը եւ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը կարող են լուրջ սպառնալիք հանդիսանալ Հայաստանի համար, եթե դրան պատրաստ չլինենք։

В 2022 году были зафиксированы неплохие показатели: Армению посетило более 1,66 млн. туристов, другое дело, в каких условиях эта цифра, удвоившаяся в сравнении с 2021 годом, сложилась. Об этом на встрече с журналистами 9 марта заявил председатель Федерации туризма Армении Мехак Апресян.
Он пояснил, что лишь небольшая доля приходится на организованный туризм, так как в основном речь идет об индивидуальном туризме. По его словам, для развития организованного туризма должна вестись соответствующая налоговая политика, важно определить то число туристов, которое может обеспечить стабильный рост и развитие сферы.
Апресян заметил, что большая часть визитов 2022 года приходится на туристов из России, в частности на две волны визитов россиян. «Первая – февраль-март 2021 года, когда только начался украинский кризис. Вторая волна была обусловлена объявленной в России мобилизацией. На эти две волны приходится всего примерно 100-120 тысяч визитов», – отметил эксперт.
Он напомнил, что Правительство Армении поставило цель к 2026 году увеличить число въездного туризма до 2,5 млн. человек, выразив мнение, что уже в этом году показатель может приблизиться к данным 2019 года (1,9 млн. туристов), а показатель в 2,5 млн. визитов спокойно можно обеспечить в течение ближайших двух лет.
Мехак Апресян выразил уверенность, что открытие границы с Турцией и разблокирование коммуникаций может представлять серьезную угрозу для Армении, если к этому не быть готовыми.