Բաքվի, Երեւանի եւ Մոսկվայի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումն են քննարկել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Ինչպես տեղեկացրել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, կողմերը քննարկել են Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների պայմանավորվածությունների իրականացումը, ներառյալ սահմանին անվտանգության ապահովման քայլերը։
Պուտինը Փաշինյանի հետ քննարկել է նաեւ Արցախի վերաբերյալ բոլոր հարցերի կառուցողական լուծման անհրաժեշտությունը, ռուս խաղաղապահների հետ սերտ համագործակցությամբ։
Կրեմլի հաղորդագրությունում նշվել է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Դիտարկվել են Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Սդրբեջանի ղեկավարների 2020-2022թթ. հայտնի պայմանավորվածությունների ամբողջ համալիրի իրականացման ասպեկտները, ներառյալ հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության եւ անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանում տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի վերականգնման եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի պատրաստման քայլերը։
Արցախում ընթացիկ իրավիճակի քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է ծագող բոլոր հարցերը կառուցողական հունով լուծելու անհրաժեշտությունը՝ ռուս խաղաղապահների հետ կողմերի սերտ շփմամբ եւ փոխգործակցությամբ»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Ես չգիտեմ մի երկիր, որը թշնամի հարևանի հետ անվտանգության երաշխիքը համարի սահմանին տնկած սյուները․ Արտակ Զաքարյան
Նիկոլը չի հոգնում մանիպուլացնել 2018թ. դրությամբ արցախյան հիմնախնդրի...
Վարչապետը թշնամուն է հանձնել ՀՀ ինքնիշխան տարածքը` խախտելով ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը․ Արթուր Ղազինյան
Որևէ պետական մարմին կամ պաշտոնատար անձ իրավասու չէ որոշել ՀՀ ինքնիշխանության և իրավասության ներքո գտնվող տարածքի…
Փաշինյանի արած սահմանազատումը կապիտուլյացիա է, աշխարհում նման բան չկա. Գեղամ Մանուկյան
Երթը հանրային արձագանքն է, որ կա այս իշխանության նկատմամբ. այն ...
Կիրանցի համար սահմանազատումը շատ մեծ լավ նորություն է բերելու. Նիկոլ Փաշինյան
Ես եկել եմ եզրակացության, որ դրա պատճառն այն է, որ ժողովրդի պորը ընկալմամբ Հայաստանի բոլոր սահմանադրությունների հանրաքվեները կեղծվել են...

During a telephone conversation, Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan discussed the implementation of the tripartite agreements between Baku, Yerevan, and Moscow.
As the press service of the Kremlin informed, the parties discussed the implementation of the agreements of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan, including steps to ensure security at the Armenian-Azerbaijani border.
In the press release of the Kremlin, it was noted that the telephone conversation took place on the initiative of the Armenian side.
"The aspects of the implementation of the entire complex of the well-known 2020-2022 agreements of the heads of Russia, Armenia, and Azerbaijan were considered, including the steps to ensure stability and security on the Armenian-Azerbaijani border, restore economic and transport ties in the region, and prepare a peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
During the discussion of the current situation in Nagorno-Karabakh, Vladimir Putin emphasized the need to resolve all the arising issues in a constructive way, with close communication and interaction of the parties with the Russian peacekeepers [in Nagorno-Karabakh]," the Kremlin press release added.