ՀԱՊԿ-ը ցանկանալով, թե չցանկանալով դուրս է գալիս Հայաստանի Հանրապետությունից, եւ դա մեզ անհանգստացնում է: Այս մասին այսօր՝ մարտի 14-ին, հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երբ 2020 թվականին ՀԱՊԿ նախագահն այցելել էր Հայաստան, նա ինձ հետ զրույցում ասաց, որ ՀԱՊԿ-ում մտավախություն կա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, ես ասացի՝ կարծում եմ՝ այդ մտավախությունը տեղին չէ, տեղին է ուրիշ մտավախությունը, որն առկա է Հայաստանի Հանրապետությունում, այն է, որ ՀԱՊԿ-ն դուրս կգա Հայաստանի Հանրապետությունից: Իմ գնահատականն այն է, որ ՀԱՊԿ-ն ցանկանալով, թե չցանկանալով դուրս է գալիս Հայաստանի Հանրապետությունից, եւ դա մեզ անհանգստացնում է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը հաճույքով կստանձներ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը, եթե այդ պաշտոնի ստանձնմամբ չստացվի, որ հայ ժողովրդին սխալ ուղերձ են հղում. «Եթե դա նշանակի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման եւս մի գործոն ավելացնել, եթե դա դա չի նշանակելու, մենք նման քայլ անելն իմաստ չենք տեսնում, առնվազն մեր ժողովրդի հետ ազնիվ լինելու տրամաբանությունից: Մենք երկար եւ հետեւողական ենք աշխատել ՀԱՊԿ-ի հետ, եւ շարունակում ենք աշխատել: Մեր սկզբունքներն առաջարկել ենք, որը Հայաստանի Հանրապետության մասին չէ, դա այն մասին է, թե առնվազն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՀԱՊԿ գործո՞ւմ է, թե՞ ոչ, կա՞, թե՞ չկա: Մենք պատրաստ ենք առերեսվել այս հարցին»:
Անդրադառնալով այն դիտարկումներին, որ Հայաստանի բանակը չի մասնակցում մարտական գործողություններին, եւ ուզում են, որ ՀԱՊԿ-ից գան եւ պաշտպանեն Հայաստանի Հանրապետությունը, Փաշինյանն արձագանքեց. «2022 թվականի նոյեմբերին եւ սեպտեմբերին Հայաստանում մարտական բախումներ տեղի ունեցան: Ասում էին՝ ՀՀ կառավարությունը սխալ հոդվածով է դիմել ՀԱՊԿ-ին, 4-րդ հոդվածով չի դիմել, հատուկ այդպես է դիմել, որ եթե ՀԱՊԿ-ը ուզենա էլ, չկարողանա որոշում կայացնել: Մենք ՀԱՊԿ-ին դիմել ենք բոլոր հնարավոր հոդվածներով, որ հոդվածներով հնարավոր է եղել, դիմել ենք»:
Տավուշում մարդիկ զրկվելու են անվտանգ տեղաշարժվելու, հողեր մշակելու, եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից. Թաթոյան
Տավուշում տեղի ունեցողը կոպիտ սխալների արդյունք է: Չի կարելի ամրացնել...
ԱԺ նախագահ կոչվածը հիմքեր է տալիս Ադրբեջանին՝ Հայաստանի վրա հարձակվելու. Գառնիկ Դանիելյան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր  Գառնիկ Դանիելյանն արձագանքել է...
Տարածքներ զիջելը դե ֆակտո տարածքային փոփոխությունների է հանգեցնում, ինչը վերապահված է բացառապես հանրաքվեին. Դանիելյան
Պայմանականորեն ընդունենք պատերազմի հավանականությունը, ըստ այդմ էլ հարց՝ երբ է այն առավել վտանգավոր, երբ շնորհիվ հենց այդ 4 գուղի, ունենք...
«Ես այդ մանրուքին չեմ տիրապետում».ԱԺ նախագահը՝ հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանն էլ միաժամանակ հետ է քաշվելու մեր տարածքներից
Մեր ուզածը այս պահի դրությամբ սահմանը ստանալն է. այնտեղ, որտեղ Ադրբեջան...
Տավուշի հատվածում կան հողեր, որ, ըստ այդ քարտեզների, ենթադրվում է՝ պետք է վերադարձվեն մեզ. Սանոսյան
Սահմանին մոտ անցնող հատվածներում կան ենթակառուցվածքներ՝ կարող է լինել գյուղի ջրագիծ կամ գազատար, հիմա պետք է հասկանանք սահմանազատման...

The CSTO is leaving the Republic of Armenia willingly or unwillingly, and that worries us. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during his press conference today.
"When the CSTO chairman had visited Armenia in 2020, he told me in a conversation that there is a fear in the CSTO that the Republic of Armenia will leave the CSTO. I said: I think that fear is not appropriate, the other fear that exists in the Republic of Armenia is appropriate; that is, CSTO will leave the Republic of Armenia. My assessment is that the CSTO is leaving the Republic of Armenia willingly or unwillingly, and that worries us," said Pashinyan.
According to the PM, Armenia would be happy to take over the position of the CSTO Deputy Secretary General if assuming that position does not result in a wrong message being sent to the Armenian people.
"If it means adding another factor of ensuring the security of the Republic of Armenia, if it doesn't mean that, we don't see the point in taking such a step—at least from the logic of being honest with our people. We have worked with CSTO for a long time and consistently, and we continue to work. We have proposed our principles, which are not about the Republic of Armenia, it is about whether the CSTO is functioning or not, whether it exists or not, at least in the territory of the Republic of Armenia. We are ready to face this issue," he said.
Referring to the remarks that the Armenian army does not participate in combat operations, and they want CSTO to come and defend Armenia, Pashinyan responded: "In November and September 2022, military clashes took place in Armenia [with Azerbaijan]. They were saying that the Armenian government petitioned to the CSTO with the wrong article, it did not petition with Article 4, it specifically petitioned in such a way that even if the CSTO wanted to, it would not be able to make a decision. We petitioned to the CSTO with all possible articles that were possible, we petitioned."