Դամասկոսը ճանաչում է Ռուսաստանի նոր սահմանները՝ հանրաքվեի արդյունքներով նրան միացած տարածքներով՝ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությամբ, Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությամբ, Խերսոնի եւ Զապորոժիեի մարզերով, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը։
«Իհարկե։ Ես ասում եմ, որ դրանք ռուսական տարածքներ են, եւ եթե անգամ  պատերազմը չլիներ, դրանք պատմական ռուսական տարածքներ են»,- ասել է Սիրիայի նախագահը՝ պատասխանելով ռուսական նոր սահմանների ճանաչման մասին հարցին։
Սիրիան, հիշեցրել է Ասադը, այդ շրջանները ճանաչել էր դեռեւս մինչեւ դրանց Ռուսաստանին միանալը։
«Այդ հարցը մեզ համար պարզ է ամենասկզբից, եւ մենք չենք տատանվի մեր դիրքորոշման մեջ։ Սիրիայի դիրքորոշումը հստակ է եւ, միաժամանակ, վճռական, մենք համոզված ենք այդ հարցում, ոչ միայն հանուն Ռուսաստանի հետ բարեկամության, այլեւ որովհետեւ այդ տարածքները Ռուսաստանի տարածքներն են»,- ասել է Սիրիայի նախագահը։
Այս դիրքորոշումը, պետության ղեկավարի խոսքով, հիմնված է պատմական փաստերի վրա։
«Դրանք Ուկրաինային են հանձնվել, գուցե, մոտ 100 տարի առաջ, ես կարծում եմ, որ (Վլադիմիր) Լենինի ժամանակներում։ Դրանցում ապրում են ռուս քաղաքացիներ, եւ փաստերը տեղերում վկայում են այն մասին, որ դա ռուսական հող է։ Մենք համոզված ենք մեր դիրքորոշման մեջ»,- ասել է Ասադը։

Дамаск признает новые границы России с присоединившимися по итогам референдумов территориями: ДНР, ЛНР, Херсонской и Запорожской областями, заявил в интервью РИА Новости президент Сирии Башар Асад
«Конечно. Я говорю, что это российские территории, и даже если бы не случилась война, это исторически российские территории», - сказал сирийский лидер, отвечая на вопрос о признании новых российских границ.
Сирия, напомнил Асад, признала эти регионы еще до того, как они присоединились к России.
«Этот вопрос для нас ясен с самого начала, и мы не будем колебаться в своей позиции. Позиция Сирии — четкая и в то же время решительная, у нас есть убежденность по этому вопросу, не только ради дружбы с Россией, но и потому, что эти территории — территории России», - сказал президент Сирии.
Эта позиция, по словам главы государства, основана на исторических фактах.
«Они были переданы Украине, возможно, около 100 лет назад, я думаю, что во времена (Владимира) Ленина. На них проживают российские граждане, и факты на местах свидетельствуют о том, что это российская земля. Мы убеждены в этой позиции», - заявил Асад.
Зеленский рассказал, в каком случае возможен обмен пленными с Россией в формате «всех на всех»
Некоторые скептически говорят, что это только после окончания войны, потому что это одно из условий окончания войны...