Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցները հանգեցրին Հայաստանից ապրանքների մատակարարման ավելացման։ Միեւնույն ժամանակ, պետություններն ամբողջությամբ դադարեցրել են դոլարով եւ եվրոյով փոխադարձ հաշվարկները, «Վեդոմոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ ներկայիս պայմաններում առեւտրային գործընկերների համար վճարման արժույթի ընտրությունը մեծ խնդիր է դարձել։ Բանն այն է, որ ռուսական ռուբլին այժմ չափազանց անկայուն է դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ՝ երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու համար, հետեւաբար հայկական դրամն այժմ ավելի նախընտրելի է դառնում։ Միաժամանակ հայկական արժույթի ներուժը երկկողմ առեւտրում օգտագործելու համար սահմանափակ է։
Փոխադարձ առեւտրի շրջանակներում հաշվարկների ժամանակ ազգային արժույթների օգտագործումը ընդլայնելու մասին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարները պայմանավորվել են 2022 թվականի ապրիլին։
Նախարարը նաեւ մատնանշել է նախորդ տարվա արդյունքներով Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարումների քառապատիկ աճը։ 2022 թվականին Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանումը դոլարային համարժեքով 850 միլիոնից հասել է 2,5 միլիարդի։ Պատճառը ռուսական շուկայից արեւմտյան ընկերությունների հեռանալն է, ինչը հայ մատակարարներին թույլ է տվել ընդլայնել իրենց բիզնեսը Ռուսաստանում։

Западные санкции против России обернулись ростом поставок товаров из Армении. При этом государства полностью прекратили взаимный расчет в долларах и евро, заявил министр экономики Армении Ваан Керобян в интервью «Ведомостям».
По его словам, выбор валюты для оплаты стал для торговых партнеров большой проблемой в сложившихся условиях. Дело в том, что российский рубль сейчас слишком волатилен по отношению к доллару и евро для заключения долгосрочных контрактов, поэтому армянский драм сейчас выглядит более предпочтительным. В то же время потенциал армянской валюты для использования в двусторонней торговле ограничен.
О расширении использования нацвалют при расчетах в рамках взаимной торговли руководители Армении и России договорились в апреле 2022 года.
Министр также указал на четырехкратный рост поставок из Армении в Россию по итогам прошлого года. В 2022 году экспорт из Армении в РФ вырос с 850 млн до 2,5 млрд в долларовом эквиваленте. Причина - уход западных компаний с российского рынка, что позволило армянским поставщикам расширить бизнес в России.
«Почта России» запустила прямые авиаперевозки из Минеральных Вод в Ереван
«Почта России» подписала договор с авиакомпанией «Азимут» о ежедневных перевозках международных посылок из аэропорта им. Лермонтова Минеральных Вод в столицу Армении...
Путин в Сочи проведет встречу с Пашиняном
Он рассказал, что рабочий день президента сегодня проходит в Сочи...
Захарова: В заявлении секретаря Совбеза Армении были выпады в адрес Москвы
Во-первых, хотелось бы, чтобы упомянутый вами высокопоставленный представитель Армении все-таки определился...