Լեռնային Ղարաբաղից Ուկրաինա «խաղաղապահ ուժերի» վերատեղակայումը կխափանի Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի վրա։ Այս մասին իր զեկույցում գրել է Պատերազմի ուսումնասիրման ISW ամերիկյան ինստիտուտը։
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 16-ին Ադրբեջանին մեղադրել է նոր լայնածավալ հարձակում եւ Արցախի էթնիկ հայերի ցեղասպանություն պատրաստելու եւ իրականացնելու մեջ։ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանը պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը չկարողանա պահպանել Լեռնային Ղարաբաղում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագիրը, որը կնքվել է Մոսկվայի միջնորդությամբ։
Փաշինյանն ավելի վաղ Արցախում ռուսական «խաղաղապահ ուժերին» մեղադրել էր «իրենց պարտավորությունները չկատարելու մեջ՝ այն բանից հետո, երբ 2022թ. դեկտեմբերին ռուսական ուժերին չէր հաջողվել ապահովել» անցումը Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ միակ՝ Լաչինի միջանցքով։
Ռուսական «խաղաղապահ ուժերը» Արցախում, ավելի շուտ, թերի են կոմպլեկտավորված։ Ռուս զինվորականները 15-րդ առանձին գվարդիական մոտոհրաձգային բրիգադը՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի միակ մասնագիտացված խաղաղապահ բրիգադը, վերատեղակայել են՝ Լեռնային Ղարաբաղից ուղարկելով Ուկրաինա 2022թ. մարտին։
Բրիգադի 1 800 զինվորներից, որոնք 2022թ. հունիսի դրությամբ ուղարկվել են Ուկրաինա, 800-ը սպանվել է, 400-ը՝ վիրավորվել։ Ռուսաստանը, հավանաբար, կկորցնի ռազմական ազդեցությունը հետխորհրդային այլ պետություններում, քանի որ Մոսկվան վերատեղակայել է մշտապես տեղակայված ռուսական զորքերը Ղրղըզստանի, օկուպացված Վրաստանի (Աբխազիա եւ Հարավային Օսիա) եւ Տաջիկստանի ռազմակայաններից Ուկրաինա»,- նշվել է զեկույցում։

Russia’s redeployment of elements of its “peacekeeping force” from Nagorno-Karabakh to Ukraine is eroding Russia’s influence with Armenia. The American Institute for the Study of War (ISW) wrote this in its report, which continues as follows:
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan accused Azerbaijan of preparing to conduct a new large-scale attack and genocide against ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh at an unspecified future time on March 16. Pashinyan stated that Armenia should appeal to the United Nations Security Council if the Russian Federation is unable to uphold the November 9, 2020, Nagorno-Karabakh ceasefire that Moscow helped broker with Azerbaijan.
Pashinyan previously accused Russia’s “peacekeeping force” in Nagorno-Karabakh of “not fulfilling its obligation” under this ceasefire in December 2022 after Russian forces failed to secure passage on the only road through the Lachin Corridor between Armenia and Nagorno-Karabakh.
Russia’s “peacekeeping force” in Nagorno-Karabakh is very likely understrength. The Russian military redeployed elements of the 15th Separate Guards Motorized Rifle Brigade — Russia's only dedicated peacekeeping brigade — from Nagorno-Karabakh to Ukraine in March 2022.
Ukraine’s General Staff reported that Ukrainian forces severely degraded the 15th Separate Guards Motorized Rifle Brigade, killing about 800 and wounding about 400 soldiers of the brigade’s 1,800 soldiers that deployed to Ukraine as of June 2022. Russia will likely lose military influence in other post-Soviet states since Moscow has redeployed elements of permanently stationed Russian forces from Russian bases in Kyrgyzstan, occupied Georgia (Abkhazia and South Ossetia), and Tajikistan to fight in Ukraine.”