Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում (խորհրդարանի ստորին  պալատ) անկախ պատգամավորներից եւ անդրծովյան տարածքների ներկայացուցիչներից (LIOT) կազմված խումբը անվստահության քվե է  հայտնել կառավարությանը՝ ի պատասխան առանց խորհրդարանում քվեարկության կենսաթոշակային բարեփոխումները ընդունելու մասին վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնի հայտարարությանը։ Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է խմբի նախագահ Բերտրան Պանշեն։
«LIOT խումբը, որի նախագահն եմ ես, կառավարությանն անվստահություն քվե է հայտնելու, որը 5 ընդդիմադիր քաղաքական խմբերից ստորագրել է  91 մարդ», - ասել է Պանշեն։

Группа независимых депутатов и представителей заморских территорий (LIOT) в Национальном собрании (нижней палате парламента Франции) выдвинула вотум недоверия правительству в ответ на объявление премьер-министра Элизабет Борн о принятии пенсионной реформы в обход голосования в парламенте. Об этом в пятницу сообщил председатель группы Бертран Панше.
«Группа LIOT, председателем которой я являюсь, выдвигает вотум недоверия правительству, под ним стоят подписи 91 человека из 5 оппозиционных политических групп», - сказал Панше, слова которого транслировал телеканал BFM.