Պարենի անբավարարությունը ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենային ծրագրին (ՀՊԾ) ստիպել է մարտին կրճատել Աֆղանստանի չորս միլիոն բնակչության համար կենսականորեն անհրաժեշտ օգնությունը։ Այս մասին նշվել է ՄԱԿ-ի կայքում հրապարակված հայտարարությունում։
ՀՊԿ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է արել շտապ միջոցներ հատկացնել երկրին՝ հումանիտար գործողությունների ֆինանսավորման համար։ Հակառակ դեպքում աղետալի սովը կարող է լայնորեն տարածվել ողջ Աֆղանստանում։
Տեղեկացվել է, որ անբավարար ֆինանսավորման պատճառով մոտ չորս մլն աֆղանստանցի մարտին կստանա գոյատեւման համար անհրաժեշտ օգնության միայն կեսը։
ՀՊԾ-ի ներկայացուցիչների խոսքով՝ պարենի պաշարները կսպառվեն մինչեւ մայիսի հաջորդ բերքահավաքը։
Ֆինանսավորումը կրճատվում է այն ժամանակ, երբ աֆղանստանցիները տառապում են նաեւ այս տարվա երկարատեւ ձմռան պատճառով։ Ցածր ջերմաստիճանները, տնտեսական դժվարությունների հետ միասին, միլիոնավոր մարդկանց հուսահատության են հասցրել։
ՀՊԾ-ին շտապ անհրաժեշտ է 93 մլն դոլար ապրիլին 13 մլն մարդու օգնելու, եւ 800 մլն դոլար՝ հաջորդ վեց ամիսների համար։
2022թ. օգոստոսից տասը աֆղանստանյան ընտանիքներից ինը չի կարող իրեն թույլ տալ գնել բավականաչափ քանակությամբ մթերք. սա աշխարհում ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Երկրի 6 մլն բնակիչներ «քաղցից մեկ քայլ են հեռու», նախազգուշացնում են ՀՊԾ-ում։ 2023. Հումանիտար օգնության կարիք ունի բնակչության մեկ երրորդը՝ ավելի քան 28 մլն մարդ, ինչը գրեթե եռակի բարձր է, քան 2021թ.։
Շռայլ ֆինանսավորման շնորհիվ 2022թ. ՀՊԾ-ն զգալիորեն ավելացրել էր Աֆղանստանին օգնության ծավալը։ Գործակալությունն աջակցել է 23 մլն մարդու՝ բաշխելով ավելի քան մեկ միլիոն տոննա մթերք եւ 326 մլն կանխիկ դոլար։

Нехватка средств в марте этого года заставила Всемирную продовольственную программу ООН (ВПП) резко сократить оказание жизненно необходимой помощи четырем миллионам жителей Афганистана. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте ООН.
Всемирная продовольственная программа ООН призвала международное сообщество срочно выделить средства для финансирования гуманитарных операций в охваченной кризисами стране. В противном случае катастрофический голод может стать широко распространенным явлением во всем Афганистане.
Сообщается, что из-за нехватки финансирования по меньшей мере четыре миллиона афганцев получат в марте лишь половину того, что им необходимо для выживания.
По словам представителей ВПП, запасы продовольствия иссякнут еще до того, как в мае будет собран следующий урожай.
Сокращение финансирования происходит в период, когда афганцы, и без того находящиеся в плачевном положении, страдают от затянувшейся зимней погоды. Низкие температуры в сочетании с экономическими трудностями довели миллионы людей до отчаяния.
Всемирной продовольственной программе срочно требуется 93 миллиона долларов для оказания помощи 13 миллионам человек в апреле и 800 миллионов долларов – на следующие шесть месяцев.
С августа 2022 года девять из десяти афганских семей не могут позволить себе покупку достаточного количества продовольствия – и это самый высокий показатель в мире. Шесть миллионов жителей страны находятся «в одном шаге от голода», предупреждают в ВВП. В гуманитарной помощи в 2023 году нуждаются две трети населения – более 28 миллионов человек, что почти втрое больше, чем в 2021 году.
Благодаря щедрому финансированию, в 2022 году ВПП ООН значительно увеличила объем помощи по всему Афганистану. Агентство оказало поддержку 23 миллионам человек, распределив более миллиона тонн продовольствия и 326 миллионов долларов наличными.