ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի վերահսկողության կոմիտեի Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները  հրապարակել են զեկույց, որում երկրի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրվում է այն բանի համար, որ ժամանակին հաշվետվություններ չի ներկայացրել օտարերկրյա պաշտոնյաներից ստացած նվերների մասին։
Հրապարակված միջանկյալ հաշվետվության համաձայն՝ պետդեպարտամենտից ստացված տեղեկությունը նշում է, որ Թրամփի աշխատակազմն «այդ պարտավորությանն առաջնահերթ նշանակություն չի տվել», եւ Սպիտակ տունը հաշվետվություններ չի ներկայացրել պետդեպարտամենտ մինչեւ 2021թ. հունվարի 20-ը։
Դրա հետեւանքով պետդեպարտամենտը հրապարակել է 2020թ. ստացված օտարերկրյա նվերների ոչ լրիվ ամենամյա ցանկը։ «Նոր տեղեկությունը ցույց է տալիս, որ նվերների մասին չնշելու տեղեկատվությունը շատ ավելի լայն է, քան հայտնի է եղել ավելի վաղ, եւ տարածվել է Թրամփի ողջ աշխատակազմի վրա»,- նշվել է զեկույցում։
Հետաքննության արդյունքում արվել են հետեւյալ եզրահանգումները. Թրամփի աշխատակազմը չի տեղեկացրել ավելի քան հարյուր օտարերկրյա նվերների մասին, որոնք տրվել են նախագահին եւ նրա ընտանիքի անդամներին։
ԱՄՆ նախկին նախագահը եւ նրա ընտանիքը չեն տեղեկացրել ավելի քան 100 նվերի մասին, ընդհանուր արժեքը՝ ավելի քան մեկ քառորդ մլն դոլար։
Չնշված նվերների մեջ են Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի, Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի եւ օտարերկրյա այլ պաշտոնյաների նվերները։
Թրամփի, առաջին տիկին Մելանի Թրամփի, նախագահի դստեր՝ Իվանկա Թրամփի եւ նրա ամուսնու՝ Ջարեդ Քուշների թանկարժեք նվերներից են ձմեռային մուշտակները, զարդերը, սաուդյան թուրն ու դաշույնները։

Democratic Party representatives at the Committee on Oversight and Accountability of the US House of Representatives have published a report in which former President Donald Trump is accused of not reporting at the time the gifts he had received from foreign officials.
According to this interim staff report, information received from the State Department indicates that Trump's staff did not prioritize that commitment, and the White House did not report to the State Department until January 20, 2021.
As a result, the State Department published an incomplete annual list of foreign gifts received in 2020. The new information shows that the information on the non-disclosure of gifts was much more extensive than previously known and spread throughout Trump's staff, the report said.
As a result of the investigation, the following conclusions were made: Trump's staff did not report more than a hundred foreign gifts that were given to the president and his family members.
The former US president and his family did not inform about more than 100 gifts, the total value of which is more than a quarter of a million dollars.
These unspecified gifts include those from Chinese President Xi Jinping, Saudi Arabia's Crown Prince Mohammed bin Salman, Indian Prime Minister Narendra Modi, and several other foreign officials.
Among the expensive gifts of Trump, the first lady Melanie Trump, the president's daughter Ivanka Trump and her husband Jared Kushner are fur coats, jewelry, a Saudi sword, and daggers.