Պակիստանի ոստիկանությունը ներխուժել է երկրի նախկին վարչապետ Իմրան Խանի՝ Լահոր քաղաքում գտնվող նստավայր եւ ձերբակալել 30 մարդու՝ շենքի տանիքից կատարված հրաձգությունից հետո, տեղեկացրել է The Associated Press-ը՝ հղում կատարելով պաշտոնական անձանց։
Ոստիկանության ավագ սպա Սուհաիլ Սուհերան տեղեկացրել է, որ ոստիկանությունը փորձել է վերացնել Խանի «Թեհրիք-ի-Ինսաֆ» կուսակցության եւ նրա կողմնակիցների կազմակերպած շրջափակումն ու խոչընդոտները։
Նա նշել է, որ Խանի կողմնակիցները փորձել են դիմադրություն ցուցաբերել ոստիկանությանը՝ քարեր եւ այրող ռումբեր նետելով, բայց ոստիկանները շարժվել են առաջ, մինչեւ որ Խանի նստավայրի տանիքից մեկը կրակ է բացել։ Ոչ ոք չի տուժել։
Սուհերան, որը ղեկավարում էր ոստիկանության գործողությունը, նշել է, որ ոստիկանները բացել են Խանի նստավայրի գլխավոր դուռը եւ հայտնաբերել դիմակներ, այրող խառնուրդով շշեր, երկաթե մահակներ եւ մտրակներ, որոնք մեկ շաբաթ օգտագործվել են ոստիկանության դեմ հարձակվելու համար։ Սուհերան ասել է, որ նստավայրի ներսում անօրինական կառույցներ կային, որտեղ կարող էին թաքնվել ոստիկանների դեմ հարձակվողները. նրանց հարձակումներից տասնյակ աշխատակիցներ են տուժել։
Ականատեսները պատմել են, որ ոստիկանությունը փորձել է ցրել Խանի կողմնակիցներին՝ արցունքաբեր գազ օգտագործելով, եւ հետապնդել է նրանց մինչեւ էլիտար Զաման պարկի շրջան։ Խանը շաբաթ օրը պետք է ներկայանար Իսլամաբադի դատարան՝ կաշառքի գործով, բայց թաքնվել է Լահորի իր տանը եւ չի ներկայացել դատավարությանը։ Երկու օր նրա կողմնակիցները քարեր են նետել ոստիկանության վրա՝ զինվելով մահակներով ու փորձելով պաշտպանել նախկին վաչապետին ձերբակալությունից։
Իսլամաբադ ուղեւորության ժամանակ Խանը տեսաուղերձում հայտարարել է, որ կառավարությունը նախատեսել է ձերբակալել իրեն՝ չնայած նա ներկայացել է լսումներին։ Նա ասել է, որ ոստիկանությունը ներխուժել է Լահորի իր նստավայր, երբ նրա կինը մենակ էր տանը։ Նա դատապարտել է այս գործողությունները եւ պահանջել, որպեսզի մեղավորները պատժվեն ըստ օրենքի։
Խանը, որն այժմ ընդդիմադիր է, անցած տարվա ապրիլին իշխանազրկվել է խորհրդարանում իրեն անվստահություն հայտնելուց հետո։ Նրան մեղադրում են պետական նվերները վաճառելու եւ ակտիվները թաքցնելու մեջ։ Սա մեկն է գործերի շարքում, որոնց կրիկետի նախկին աստղը, դառնալով իսլամիստ քաղաքական գործիչ, բախվել է իշխանազրկվելուց հետո։
70-ամյա Խանը նաեւ պնդում է, որ իշխանազրկումն իր հաջորդի՝ վարչապետ Շահբազ Շարիֆի եւ ԱՄՆ-ի դավադրության մի մասն էր։ Թե՛ Վաշինգտոնը, թե՛ Շարիֆի կառավարությունը հերքում են այդ մեղադրանքները։

Police in Pakistan stormed former Prime Minister Imran Khan's residence in the eastern city of Lahore on Saturday and arrested 30 people amid tear gas shelling after someone opened fire from the roof of the building, officials said, AP reported.
Senior police officer Suhail Sukhera, who is leading the operation in a Lahore upscale neighborhood, said police moved to remove encroachments and blockade erected by Khan’s Tehreek-e-Insaf party and his defiant supporters.
He said baton-wielding Khan supporters attempted to resist police by throwing stones and petrol bombs, but the officers moved on until a man on the roof of Khan’s residence opened fire. No one was hurt.
Sukhera said that police broke open the main door of Khan’s residence and found masks, petrol-filled bottles, iron rods and batons used in attacks on police during the week. Sukhera said that inside the sprawling residence, illegal structures were erected to shelter those who have been involved in attacks on police that have injured dozens of officers.
Witnesses said police attempted to disperse Khan supporters by firing tear gas and chased them to several homes in the upscale neighborhood of Zaman Park. Khan was expected to appear in an Islamabad court on Saturday after a top court Friday suspended his arrest warrant, giving him a reprieve to travel to Islamabad and face charges in a graft case without being detained.
Khan has been holed up at his home in Lahore since Tuesday, after failing to appear at an earlier hearing in the case. His supporters hurled stones and clashed with baton-wielding police for two days to protect the former premier from arrest.
Khan, during his road trip to Islamabad, said in a video message that the government had planned his arrest despite his travel to a hearing. He said police had broken into his residence in Lahore while his wife was alone at the home. He condemned the action and demanded those responsible are punished under law.
Khan, now in the opposition, was ousted in a no-confidence vote in Parliament last April. He is accused of selling state gifts while in office and concealing assets. It’s one in a string of cases that the former cricket star turned Islamist politician has been facing since his ouster.
The 70-year-old opposition leader has also claimed that his removal from power was part of a conspiracy by his successor, Prime Minister Shahbaz Sharif, and the United States. Both Washington and Sharif’s government have denied the allegations.