Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուքրին հայտարարել է, որ շաբաթ օրն իր բանակցությունները թուրք գործընկերոջ՝ Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ եղել են «անկեղծ, խոր եւ թափանցիկ», քանի որ երկու երկրները ջանում են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները լրիվ ծավալով։
Կահիրեում հանդես գալով Չավուշօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում՝ Շուքրին ասել է, որ իրենք քննարկել են դեսպանների վերականգնման հնարավորությունը։
«Մենք հարմար ժամանակ կսկսենք (դեսպանների վերականգնման) բանակցությունները՝ կախված դրական արդյունքներից»,- ավելացրել է Շուքրին։
Թուրքիայի եւ Եգիպտոսի հարաբերությունները վատացել են 2013թ., իշխանությունից նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի հեռանալուց հետո, որը «Մուսուլման եղբայրներ» իսլամիստական կազմակերպության անդամ էր։
Մուրսին մահացել է հենց դատավարությունում, լրտեսության մասին գործով լսումների ժամանակ։ Թուրքիան այն ժամանակ հայտարարել էր, որ նրան սպանել են։
Եգիպտոսը հետ էր կանչել իր դեսպանին Թուրքիայից՝ իր հերթին թուրք դեսպանին հայտարարելով պերսոնա նոն գրատա՝ անցանկալի անձ։

Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry said his talks with Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu on Saturday were "sincere, deep, and transparent" as the two countries strive to restore full diplomatic relations.
Speaking at a joint news conference with Cavusoglu in Cairo, Shoukry said that they discussed the possibility of reinstating their ambassadors.
"We will start the negotiations [on reinstating the ambassadors] at a convenient time, depending on the positive results," Shoukry added.
Relations between Turkey and Egypt deteriorated in 2013, after the stepping down of then Egyptian President Mohamed Morsi, who was a member of the Muslim Brotherhood Islamist organization.
Morsi died during the court hearing on the espionage case. Turkey had announced at that time that he was killed.
Subsequently, Egypt recalled its ambassador from Turkey, and declared the Turkish ambassador to Egypt persona non grata.