Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուքրին հայտարարել է, որ շաբաթ օրն իր բանակցությունները թուրք գործընկերոջ՝ Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ եղել են «անկեղծ, խոր եւ թափանցիկ», քանի որ երկու երկրները ջանում են վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները լրիվ ծավալով։
Կահիրեում հանդես գալով Չավուշօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում՝ Շուքրին ասել է, որ իրենք քննարկել են դեսպանների վերականգնման հնարավորությունը։
«Մենք հարմար ժամանակ կսկսենք (դեսպանների վերականգնման) բանակցությունները՝ կախված դրական արդյունքներից»,- ավելացրել է Շուքրին։
Թուրքիայի եւ Եգիպտոսի հարաբերությունները վատացել են 2013թ., իշխանությունից նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի հեռանալուց հետո, որը «Մուսուլման եղբայրներ» իսլամիստական կազմակերպության անդամ էր։
Մուրսին մահացել է հենց դատավարությունում, լրտեսության մասին գործով լսումների ժամանակ։ Թուրքիան այն ժամանակ հայտարարել էր, որ նրան սպանել են։
Եգիպտոսը հետ էր կանչել իր դեսպանին Թուրքիայից՝ իր հերթին թուրք դեսպանին հայտարարելով պերսոնա նոն գրատա՝ անցանկալի անձ։

Министр иностранных дел Египта Самех Шукри заявил, что его переговоры с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу в субботу были «честными, глубокими и прозрачными», поскольку обе страны стремятся восстановить дипломатические отношения в полном объеме.
Выступая на совместной пресс-конференции с Чавушоглу в Каире, Шукри сказал, что они обсудили возможность восстановления послов.
«Мы придем к переговорам (о восстановлении послов) в подходящее время, в зависимости от положительных результатов», - добавил Шукри.
Отношения между Турцией и Египтом ухудшились в 2013 году после после отстранения от власти  президента Мухаммеда Мурси, являвшегося членом исламистской организации «Братья-мусульмане».
Мурси умер прямо во время слушаний на судебном процессе по делу о шпионаже. Турция заявила о том, что он был убит.