Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունը ցանկանում է գնել 82 հատ Airbus H-145M քաղաքացիական ուղղաթիռներ եւ դրանց մի մասը վերածել մարտական ուղղաթիռների՝ Tiger մարտական ուղղաթիռների լրակազմը փոխարինելու համար, տեղեկացրել է Business Insider-ը՝ հղում կատարելով Գերմանիայի ԶՈւ-ի փաստաթղթերին, որոնք հայտնվել են պարբերականի տրամադրության տակ։
Գերմանիան անցած տարի Ուկրաինա ռուսական զորքերի մտնելուց հետո փոխել է իր պաշտպանական քաղաքականությունը՝ 100 մլրդ եվրո հատկացնելով Բունդեսվերի՝ Գերմանիայի Զինված ուժերի արդիականացմանը։
Բեռլինը, որը չի ցանկացել գնել Airbus ընկերության Tiger արդիականացված հարվածային ուղղաթիռը շահագործման խնդիրների պատճառով, ցանկանում է ձեռք բերել 82 ուղղաթիռ՝ 3,05 մլրդ եվրո (3,3 մլրդ դոլար) արժողությամբ, եւ դրանցից 24-ը զինել հակատանկային հրթիռներով, տեղեկացրել է գերմանական լրատվական պարբերականը։
H-145M ուղղաթիռները հավանության են արժանացել ռազմական օգտագործման համար, բայց նախատեսված չեն մարտական գործողությունների նպատակով, եւ Բունդեսվերը մտավախություններ ունի այդ մեքենաների մարտունակության եւ անձնակազմի պաշտպանության հետ կապված, որոնք նախարարությունը մինչ այժմ անտեսում էր, նշվել է հաղորդագրությունում։
Բունդեսվերը նախատեսվող ձեռքբերումը համարում է «զուտ քաղաքական լուծում, որն անտեսում է օպերատիվ պահանջմունքները», տեղեկացրել է Business Insider-ը՝ հղում կատարելով Գերմանիայի Զինված ուժերի տեխնիկական ծառայության՝ պաշտպանության նախարարություն ուղարկած նամակին ինքնաթիռների եւ ավիացիոն սարքավորումների (WTD 61) վերաբերյալ։

Министерство обороны Германии хочет приобрести 82 гражданских вертолета Airbus H-145M и переоборудовать некоторые из них в боевые вертолеты для замены боевого парка Tiger, сообщает Business Insider со ссылкой на документы ВС ФРГ, попавшие в распоряжение издания.
Германия в прошлом году изменила свою оборонную политику после ввода российских войск в Украину, выделив 100 миллиардов евро на модернизацию Бундесвера, вооруженных сил Германии.
Берлин, который не захотел покупать модернизированный ударный вертолет Tiger компании Airbus из-за проблем с эксплуатацией, хочет приобрести 82 вертолета за 3,05 млрд. евро ($3,3 млрд.) и вооружить 24 из них противотанковыми ракетами, сообщило немецкое новостное издание.
Вертолеты H-145M одобрены для военного использования, но не предназначены для боевых действий, и у Бундесвера есть опасения по поводу боеспособности машины и защиты экипажа, которые министерство до сих пор игнорировало, добавляется в сообщении.
Бундесвер считает планируемую закупку «чисто политическим решением, которое игнорирует оперативные потребности», сообщает Business Insider, ссылаясь на письмо Технической службы вооруженных сил Германии по самолетам и авиационному оборудованию (WTD 61) в Министерство обороны.