Սյունիքի մարզի Իշխանասար համայնքում մեկնարկել են գարնանային գյուղատնտեսական աշխատանքները: Համայնքի արդեն 24 տարվա ղեկավար Մարատ Պետրոսյանը NEWS.am–ի հետ զրույցում պատմեց, որ աշխատանքները բնականոն հունով են ընթանում, թշնամին կրակոցներով չի անհանգստացնում առայժմ:
«Վարելահողերը դիրքերից հեռու են, միայն խոտհարքներն են իրենց նշանառության տակ,  վտանգավոր է այդ մասում: Անցած տարի մարդիկ որ գնացել են խոտը քաղեն, բերեն թշնամին կրակել , ու մեր տրակտորը, ու մամլիչ մեքենան մնացել է այնտեղ, չենք բերել, ճիշտն ասած փորձ էլ չենք արել, որովհետեւ չգիտենք՝ կկրակեն, թե՝ ոչ, ոչ էլ իրենք են տարել, այդպես մնացել է միջդիրքային հատվածում: Գյուղտեխնիկան գյուղացուն է պատկանում, դիմում ենք գրել, որ փոխհատուցեն, դեռ չեն տվել, բայց կտան: Մարդիկ սկսել են վարուցանքը, հանգիստ իրենց գործն անում են»,-ասաց նա:
Գյուղապետի խոսքով՝ 1700 հա ընդհանուր օգտագործման հողերից սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո կարողանում են օգտագործել 1000 հա-ը:
«Դրանք ընդհանուր հողերն են՝ համ վարելահողերը, համ խոտհարքները, համ էլ արոտավայրերը»,- նշեց նա:
Պետրոսյանի խոսքով՝ գյուղի բնակչությունը ադրբեջանական ագրեսիայից հետո չի քչացել, ընդհակառակը՝ մի բան էլ ավելացել է, արցախցիներ են գյուղում բնակություն հաստատել:
«Մենք մեր գյուղից դուրս չենք գալու, ո՞ւր գնանք, որ գանք Երեւան մեզ կպահե՞ն, գնանք մի մետրի վրա հինգ հոգով ապրե՞նք: Սյունեցին չի ուզում իր հողը կորցնի: Մենք պետք է այսօր ազգովի համախմբվենք, այդ դեպքում մեզ կոտրող չի լինի: Ես 90-ականների պատերազմին մասնակցել եմ, ու կարող եմ ասել, որ մենք հաղթեցինք, քանի որ ադրբեջանցիները պառակտված էին, հիմա հակառակն է, մենք ենք պառակտված, դրա համար էլ պարտվեցինք»,- ասաց նա:

В общине Ишханасар Сюникской области начались весенние сельскохозяйственные работы. Марат Петросян, возглавляющий общину уже 24 года, сообщил Новости Армении-NEWS.am, что работы идут в обычном режиме, противник пока их не беспокоит выстрелами.
«Сельскохозяйственные угодья далеко от позиций, только луга под их прицелом, там опасно. В прошлом году люди, которые пошли собирать траву, попали под вражеский огонь, а наш трактор и прессовочная машина остались в межпозиционном районе. Сельхозтехника принадлежит фермеру, пишем заявление на компенсацию, еще не дали, но дадут. Люди приступили к посевным работам, они спокойно делают свою работу», - сказал он.
По словам главы села, из 1700 га земли общего пользования они имеют возможность использовать 1000 га после сентябрьской агрессии.
«Это общие земли: и пашни, и луга, и пастбища», — отметил он.
По словам Петросяна, население села не уменьшилось после азербайджанской агрессии, наоборот, еще и увеличилось, в селе поселились арцахцы.
«Мы не уйдем из своего села, куда нам идти, если мы приедем в Ереван, нас будут держать, мы должны идти и жить по пять человек на метр? Житель Сюника не хочет терять свою землю. Мы должны сегодня объединиться всей нацией, тогда нас некому будет сломить», - сказал он.