Բելառուսի սահմանապահ ծառայությունը տեղեկացրել է, որ հանգստյան օրերին Եվրամիություն մտնելու համար երկրի սահմանին բեռնատարների հերթն ավելացել է մեկ քառորդով։ Այս մասին տեղեկացրել է Բելառուսի Պետական սահմանապահ կոմիտեի մամուլի ծառայությունը Թելեգրամ-ալիքում։
Նշվել է, որ մեծ բեռնատարների ձեւակերպման ուշացումներ են եղել Լիտվայի Մյադինինկա (բելառուսական կողմից՝ Կամեննի լոգ), Լավորիշկես (Կոտլովկա), Շալչինինկայ (Բենյակոնի), Ռայգարդաս (Պրիվալկա), ինչպես նաեւ լեհական Կուկուրիկի (Կոզլովիչի) անցակետերում։
Սահմանապահ ծառայության տվյալներով՝ Լիտվան իր տարածք է թողել մեծ բեռնատարների ընդունված չափի ընդամենը 34 տոկոսը, Լեհաստանը՝ 55 տոկոսը։
ԵՄ-ում ամենածանրաբեռնված երթուղին ոչ բեռնատար ավտոմեքենաների համար անցնում է լեհական Տերեսպոլ անցակետով (բելառուսական կողմից՝ Բրեստ)։ Երկու օրվա ընթացքում բաց է թողնվել ընդամենը մեքենաների 25 տոկոսը, ավելացրել են բելառուսական գերատեսչությունում։
Տեղեկացվել է նաեւ, որ մարտի 20-ի առավոտյան բելառուսական կողմից ԵՄ մտնելու հերթի մեջ են 900 բեռնատար եւ 100 մարդատար ավտոմեքենաներ։

Белорусская погранслужба проинформировала о том, что за выходные очередь из грузовых машин на въезде в Евросоюз у границ страны увеличилась на четверть. Об этом сообщает пресс-служба Государственного пограничного комитета Белоруссии в Telegram-канале.
Отмечается, что задержки в оформлении большегрузов были в литовских пунктах пропуска Мядининкай (с белорусской стороны — Каменный Лог), Лаворишкес (Котловка), Шальчининкай (Бенякони), Райгардас (Привалка), а также в польском Кукурыки (Козловичи).
По данным погранслужбы, Литва пропустила на свою территорию всего 34% фур от нормы, Польша — 55%.
При этом наиболее загруженный маршрут в ЕС для легковых машин пролегает через польский пункт пропуска Тересполь (с белорусской стороны — Брест). В течение двух дней сопредельная сторона пропустила всего 35% авто, добавили в белорусском ведомстве.
Также сообщается, что на утро 20 марта, въезда в ЕС на белорусской стороне ожидают 900 грузовых и 100 легковых автомобилей.