Գերմանիայի բնակիչների ավելի քան 60%-ը վախենում է պատերազմից, որի ընթացքում Բունդեսվերը չի կարողանա պաշտպանել երկիրը, հետեւում է գերմանական R+V Versicherung ապահովագրական ընկերության տարեկան ուսումնասիրությունից, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Ընթացիկ տարվա մարտի 13-15-ն ընկած ժամանակահատվածում Գերմանիայի բնակիչների վախերի վերաբերյալ ընկերության ներկայացուցչական հարցմանը մասնակցել է 1099 մարդ։
Ըստ դրա արդյունքների՝ գերմանացիների 63%-ը վախենում է, որ պատերազմի դեպքում բանակը չի կարողանա պաշտպանել Գերմանիան։ 2022 թվականի նույն հետազոտության համեմատ այս մտավախությունն աճել է 23 տոկոսային կետով։
Հետազոտության համաձայն՝ սա ամենաբարձր ցուցանիշն է 1999 թվականից, երբ ընկերության կողմից հարցված գերմանացիների 60%-ը նման վախ է ապրել ՆԱՏՕ-ի ուժերի կողմից Հարավսլավիայի ռմբակոծման ֆոնին։ Նյութը նաեւ պարզել է, որ նման վախը երկրի արեւելքում՝ նախկին ԳԴՀ-ում, ավելի ցայտուն է արտահայտված (66%), քան արեւմուտքում (53%)։
Նաեւ հարցվածների 55%-ը մտավախություն ունի, որ Գերմանիային կներքաշեն ռազմական հակամարտության մեջ, ինչը 13%-ով ավելի է, քան անցյալ տարի։

Свыше 60% жителей Германии опасаются войны, в ходе которой бундесвер не сможет защитить страну, следует из ежегодного исследования немецкой страховой компании R+V Versicherung, сообщает РИА Новости.
В репрезентативном опросе компании, посвященному страхам жителей Германии, приняли участие 1099 человек в период между 13 и 15 марта текущего года.
Согласно его результатам, 63% немцев боятся того, что в случае войны армия не сможет защитить Германию. В сравнение с аналогичным опросом 2022 года, этот страх вырос на 23 процентных пункта.
Согласно исследованию, это самый большой показатель с 1999 года, когда 60% опрошенных компанией жителей Германии испытали аналогичный страх на фоне бомбардировки Югославии силами НАТО. Также материал выявил, что подобный страх на востоке страны - в бывшем ГДР - выражен сильнее (66%), чем на западе (53%).
Также 55% респондентов боятся, что Германию вовлекут в военный конфликт, что на 13% больше, чем в прошлом году.