«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, առաջիկայում արևմտյան մեծ պատվիրակության այց է նախատեսվում տարածաշրջան։ Տվյալ դեպքում խոսքը ԱՄՆ Պետդեպի՝ հարավկովկասյան տարածաշրջանային ներկայացուցիչների մասին է, որոնք նախատեսում են բավականին ներկայացուցչական կազմով այցելել Երևան և Բաքու։ Մեր տեղեկություններով, այցի բուն նպատակն է հենց տեղում հասկանալ ընթացիկ պատկերը և տիրող ընդհանուր իրավիճակը։
Ինչպես փոխանցում է ԱԳՆ մեր աղբյուրը, Արևմուտքին, մասնավորաբար Վաշինգտոնին չեն բավարարել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի ներկայացրած զեկույցները, և Պետդեպում նպատակահարմար են գտել հենց առաջին ձեռքից հասկանալ, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում։ Թերթի տեղեկություններով, նախատեսվում է տեղում փորձել գտնել լուծումներ և, կախված իրավիճակից, հետագա բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել։
Մեր աղբյուրը փոխանցում է նաև, որ այցն առաջին հերթին Վաշինգտոնի համար կարևոր է տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի թուլացման, սեփական դիրքերի ամրապնդման, ինչպես նաև ԵՄ դիտորդներին, այսպես ասած, հավելյալ «քարտ-բլանշ» տալու տեսակետից»:

Past daily of Armenia writes: According to the information of Past newspaper, a visit of a large Western delegation to the region is planned in the near future. In this case, it is about the South Caucasus region representatives of the US State Department, who plan to visit Yerevan and Baku with a fairly representative team. According to our information, the main purpose of the visit is to understand the current picture and the general situation on the spot.
According to our [Armenian] MFA source, the West, particularly Washington, was not satisfied with the reports presented by Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, and the [US] State Department found it expedient to understand first hand what is happening in the region. According to the newspaper’s information, it is planned to try to find solutions on the spot and, depending on the situation, to carry out preparatory work for further negotiations.
Our source also conveys that the visit is first of all important for Washington from the point of view of weakening Russia's position in the region, strengthening its own position, as well as giving the EU monitors [in Armenia] additional "carte blanche," so to speak.