Նիդերլանդների արտգործնախարարությունը գերատեսչություն է կանչել Ադրբեջանի դեսպանին և նրան հայտնել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը կատարելու և Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտությունը: Այս մասին հայտնում է Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON):
Նշվում է, որ Նիդերլանդների խորհրդարանական 13 խմբակցությունները գրավոր հարցեր են ուղղել երկրի արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրային՝ կապված Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին ընդունած որոշման հետ: Իր պատասխաններում Վոբկե Հոկստրան համաձայնել է խորհրդարանականների հետ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը պետք է իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներն օգտագործի՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:
Խորհրդարանին ուղղված նամակում արտգործնախարարն ընդգծում է, որ միջազգային դատարանի որոշումներն իրավականորեն պարտավորեցնող են, հետևաբար, Նիդերլանդներն Ադրբեջանի իշխանություններին հանրային կերպով կոչ է արել կատարել որոշումը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Նիդերլանդների արտաքին գերատեսչության ղեկավարը բազմիցս իր մտահոգություններն է բարձրացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ երկկողմ բանակցություններում, ինչպես նաև Նիդերլանդների վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև վերջերս կայացած հանդիպման ընթացքում: FAON-ը նշում է, որ Նիդերլանդների արտգործնախարարն այդ մտահոգությունները փոխանցել է նաև Ադրբեջանի իր գործընկերոջ հետ մի քանի զրույցներում: Այդ մտահոգություններն արտահայտվել են նաև տարբեր միջազգային համաժողովների ընթացքում, ԵՄ հայտարարությունների միջոցով:
Նիդերլանդների արտգործնախարար Հոկստրան նշել է, որ դատարանի որոշումը պետք է լիարժեք կատարվի, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:

The Azerbaijani ambassador to the Netherlands was summoned to the Dutch MFA to communicate the need to fully implement the UN International Court of Justice (ICJ) decision and unblock the Lachin corridor, reported the Federation of Armenian Organisations in the Netherlands (FAON).
FAON added that it has taken note of the answers by Dutch Foreign Minister Wobke Hoekstra to the written questions of 13 parliamentary factions about the ICJ ruling (Armenia v. Azerbaijan) of February 22 on blockade of Lachin corridor.
Minister Hoekstra agrees with the MP’s, that there is non-compliance by Azerbaijan with the Judgement of the ICJ on the blockade of the Lachin corridor. According to the Court ruling, Azerbaijan must take all measures at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions, which it keeps blockaded for more than 100 days.
In his letter to the Parliament, the Minister underlines that the International Court rulings are legally binding. Therefore, the Netherlands publicly called on the Azerbaijani authorities to comply with the ruling.
According to the Minister, the Netherlands has repeatedly raised its concerns about the humanitarian situation in Nagorno Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor, at several occasions including in bilateral talks with the Azerbaijani authorities, is as in the recent meeting between the Dutch Prime Minister Rutte and Azerbaijani President Aliyev. The Minister Hoekstra has conveyed these concerns in several conversations with the Azerbaijani Foreign Minister. The Netherlands has also expressed these concerns in various multilateral forums, such as the EU Foreign Affairs Council and the Committee of Ministers of the Council of Europe. The Netherlands, together with the other EU member states, has also conveyed this position by means of EU statements to, for example, the Permanent Council of the Organisation for Security and Stability in Europe (OSCE).
The Minister also states that the restrictive interpretation of the Court ruling by Azerbaijan is not shared by the Dutch Government. The Minister Hoekstra underlined that the Court ruling must be complied with in their entirety, which means that Azerbaijan must ensure the free movement of people, vehicles and cargo through the Lachin corridor in both directions.