Լյուդվիգ վան Բեթհովենի մահվանից մոտ 200 տարի հետո հետազոտողները նրա մազերի մի փնջի միջոցով ԴՆԹ ուսումնասիրություն են կատարել՝ այն հույսով, որ կկարողանան պարզել, թե ինչից կարող էին առաջանալ նրա առողջական խնդիրներն ու լսողության կորուստը։
Նրանք չեն կարողացել լուծել գերմանացի մեծ կոմպոզիտորի խլության եւ ստամոքսի լուրջ հիվանդությունների հանելուկը։ Սակայն հայտնաբերել են գենետիկ նախատրամադրվածություն լյարդի հիվանդության հանդեպ եւ լյարդը քայքայող հեպատիտ В-ի հետքեր նրա կյանքի վերջին ամիսներին։
Այս գործոնները, Բեթհովենի քրոնիկական ալկոհոլիզմի հետ միասին, հավանաբար, բավական են եղել, որպեսզի առաջ բերեն երիկամային անբավարարություն, որից, ինչպես կարծում են շատերը, նա մահացել է։
Այս մասին նշվել է չորեքշաբթի Current Biology ամսագրում հրապարակված հետազոտությունում։
Այս կիրակի լրանում է Բեթհովենի մահվան 196 տարին (մահացել է Վիեննայում 1827թ. մարտի 26-ին, 56 տարեկանում)։ Կոմպոզիտորն ինքը գրել է, որ կցանկանար, որպեսզի բժիշկներն ուսումնասիրեն իր առողջական խնդիրները մահվանից հետո։
Սակայն գլխավոր հարցը, որը դարձել է Բեթհովենի խլության պատճառը, դեռ անպատասխան է մնում, ասել է բժիշկ Աբրահամ Կուպերը Օհայոյի համալսարանից, որը հետազոտությանը չի մասնակցել։

Спустя почти 200 лет после смерти Людвига ван Бетховена исследователи извлекли ДНК из пряди его волос в надежде, что это поможет им понять причины проблем со здоровьем и потери слуха у великого музыканта.
Они не смогли разгадать загадку глухоты и серьезных желудочных заболеваний немецкого композитора. Однако они обнаружили генетическую предрасположенность к заболеванию печени и следы разрушающего печень гепатита В в последние месяцы его жизни.
Этих факторов, наряду с хроническим алкоголизмом Бетховена, вероятно, было достаточно, чтобы спровоцировать печеночную недостаточность, от которой, как считают многие, он и умер.
Об этом говорится в исследовании, опубликованном в среду в журнале Current Biology.
В это воскресенье исполняется 196 лет со дня смерти Бетховена в Вене 26 марта 1827 года в возрасте 56 лет. Сам композитор писал, что хотел бы, чтобы врачи изучили его проблемы со здоровьем после его смерти.
Однако главный вопрос, что стало причиной глухоты Бетховена пока остается без ответа, заявил доктор Авраам Купер из Университета штата Огайо, который не принимал участия в исследовании.