Սահմանադրական դատարանն այսօր՝ մարտի 24-ին, հրապարակեց  1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ «Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» որոշումը։
Բարձր դատարանը որոշեց, որ Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը հետադարձորեն ճանաչելու մասին հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են Սահմանադրությանը
Հարցը քննարկվել է գրավոր ընթացակարգով։ Որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։ Որոշման մասին հատուկ կարծիք են հայտնել դատավորներից Թունյանը, Խունդկարյանը, Թովմասյանը:
Հիշեցնենք, որ 2022-ի տարեվերջին այս հարցով սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։ Կանոնադրության ճանաչման հարցին անդրադարձն, ըստ Կառավարության, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հնարավորություն է ստեղծվում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու՝ պատերազմական հանցագործությունների դեպքերով։ Կանոնադրությունը ստորագրվել է 1998 թվականին, սակայն Հայաստանի Հանրապետությունն առ այսօր չէր վավերացրել, քանի որ Սահմանադրական դատարանը 2004 թվականին համաձայնագրի պարտավորությունները հակասող էր ճանաչել ՀՀ այդ պահին գործող սահմանադրության մի քանի դրույթին։
Սահմանադրական դատարանը, մասնավորապես, որոշել էր, որ Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության մասին համաձայնագրում ամրագրված այն պարտավորությունը, ըստ որի՝ Միջազգային քրեական դատարանը լրացնում է ՀՀ ներպետական քրեական իրավազորության մարմինները, չի համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 91 և 92 հոդվածներին:
Ըստ 2004 թվականին գործող ՀՀ սահմանադրության՝ 91-րդ հոդվածի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում արդարադատությունն իրականացնում են միայն դատարանները` Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան:
Օրենքով նախատեսված դեպքերում դատավարությունն իրականացվում է երդվյալների մասնակցությամբ։ 92-րդ հոդվածով էլ սահմանվում էր, որ Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր իրավասության դատարաններն են` առաջին ատյանի դատարանները, վերաքննիչ դատարանները և վճռաբեկ դատարանը:

The Constitutional Court of Armenia on Friday publicized its decision, "Regarding determining the matter of compliance of the obligations stipulated in the Rome Statute of the International Criminal Court with the Constitution [of Armenia],"
And the Constitutional Court ruled that the obligations stipulated in the declaration on the retroactive recognition of the jurisdiction of the International Criminal Court comply with the Constitution of Armenia.
The matter was discussed in a written procedure. The decision is final and takes effect from the moment of its being issued.
At the end of 2022, the Armenian government had petitioned to the Constitutional Court on this matter. Reflecting on the matter of recognition of the Rome Statute, according to the government, is due to the fact that an opportunity arises to call Azerbaijan to account for its war crimes. The Rome Statute was signed on July 17, 1998, but Armenia had not ratified it until today because in 2004, the Constitutional Court of Armenia had considered the obligations of this agreement as contradicting several provisions of the then-constitution of Armenia.
The Constitutional Court, in particular, had decided that the obligation laid down in the agreement on the Rome Statute of the International Criminal Court, according to which the International Criminal Court complements the domestic criminal jurisdiction bodies of Armenia, does not comply with Articles 91 and 92 of the Constitution of Armenia.
According to Article 91 of the 2004 Constitution of Armenia, justice in Armenia is administered only by courts—and in accordance with the constitution and laws. And in the cases provided by the law, trial is carried out with the participation of jury.
And Article 92 stipulated that the courts of first instance, the appeal courts, and the Court of Cassation are the courts of general jurisdiction of Armenia.