Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը պաշտոնանկ է արվել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից՝ դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրերից հրաժարվելու նրա կոչից հետո, հաղորդում է BBC-ն։
Հաղորդվում է, որ Նեթանյահուն հրավիրել է Գալանտին հանդիպման եւ ասել, որ այլեւս չի հավատում իրեն որպես պաշտպանության նախարարի:
Գալանտը մտահոգություն է հայտնել իսրայելական բանակում տեղի ունեցող անկարգությունների կապակցությամբ, որոնք, ըստ նրա, վտանգ են ներկայացնում երկրի անվտանգության համար: Վկայակոչելով ընդդիմության հետ երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ Գալանտը Նեթանյահուի կոալիցիային խնդրել է սպասել մինչեւ հաջորդ ամիս արձակուրդից խորհրդարանի վերադարձը՝ նախքան Գերագույն դատարանը թուլացնելու իր պառակտիչ ծրագիրը առաջ տանելը:
«Հանուն Իսրայելի անվտանգության, հանուն մեր որդիների ու դուստրերի, օրենսդրական գործընթացը պետք է առայժմ կասեցվի», - ասել է Գալանտը։
«Իսրայելի հասարակության մեջ տեղի ունեցող իրադարձությունները չեն խնայում Իսրայելի պաշտպանության ուժերը. բոլոր կողմերից բարկության, ցավի եւ հիասթափության զգացումներ են առաջանում այնպիսի ինտենսիվությամբ, որը ես նախկինում չեմ զգացել», - նշել է նա՝ ընդգծելով․ «Ես տեսնում եմ, որ մեր ուժի աղբյուրը քայքայվում է»:
Դատական ​​համակարգի նկատմամբ վերահսկողությունը մեծացնելու կառավարության ծրագիրը առաջացրել է Իսրայելի պատմության մեջ ամենամեծ բողոքի շարժումը եւ մեծ ազգային ճգնաժամ, ներառյալ քաղաքացիական պատերազմի մասին նախագահի նախազգուշացումները:

Министр обороны Израиля Йоав Галлант был уволен  премьер-министром страны Биньямином Нетаньяху после своего призыва отказаться от планов судебной реформы, сообщает ВВС.
Сообщается, что Нетаньяху вызвал Галланта на встречу и заявил ему, что больше не верит в него как в министра обороны.
Галлант выразил обеспокоенность беспорядками в израильских вооруженных силах, которые, по его словам, представляют угрозу безопасности страны. Ссылаясь на необходимость диалога с оппозицией, Галлант попросил коалицию Нетаньяху подождать, пока парламент не соберется после каникул в следующем месяце, прежде чем продвигать свой вызывающий разногласия план по ослаблению Верховного суда.
«Ради безопасности Израиля, ради наших сыновей и дочерей законодательный процесс должен быть приостановлен на данный момент», - заявил Галлант.
«События, происходящие в израильском обществе, не щадят Силы обороны Израиля — со всех сторон возникают чувства гнева, боли и разочарования с такой интенсивностью, с которой я никогда раньше не сталкивался, - сказал Галлант. - Я вижу, как подтачивается источник нашей силы».
План правительства усилить свой контроль над судебной системой вызвал крупнейшее движение протеста в истории Израиля и серьезный национальный кризис, включая даже предупреждения президента о гражданской войне.