Ադրբեջանի գործելակերպը չի նպաստում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 28-ին, Հայաստանում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսի (նստավայրը՝ ք․ Մոսկվա) հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Իսպանիայի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան, մտքեր փոխանակել քաղաքական երկխոսության խորացման հեռանկարների շուրջ: Քննարկվել են մի շարք, այդ թվում՝ տնտեսական ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայմանը և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության այլ հարցերի՝ հաշվի առնելով նաև, որ Իսպանիան հուլիսից ստանձնելու է ԵՄ խորհրդում նախագահությունը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող թեմաներով: Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի՝ այդ թվում նաև վերջին շրջանի ագրեսիվ գործողություններին, ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությանն ու Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նման գործելակերպը չի նպաստում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից միջանցքի արգելափակման վերացման, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության ուղարկման կարևորությունը:

The Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, on Tuesday received Marcos Gomez Martinez, the Ambassador of Spain to Armenia, whose respective diplomatic residence is in Moscow.
The interlocutors commended the positive dynamic of the development of relations between Armenia and Spain and exchanged views on the prospects of deepening the political dialogue, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informs Armenian News-NEWS.am. Тhe opportunities of expanding the bilateral cooperation in а number of spheres, including economy and information technologies, were discussed. Given the fact that Spain will assume the Presidency of the EU Council starting from July different topics of the Armenia-EU partnership were touched upon, including the deployment of the EU Civil Monitoring Mission in Armenia.
During the meeting the interlocutors exchanged views on topics related to regional security and stability. Minister Mirzoyan touched upon Azerbaijan's actions, including the recent aggressions against Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh), the rhetoric at the highest level and the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, emphasizing that such actions of Azerbaijan do not contribute to Armenia's efforts to establish lasting peace in the region. Ararat Mirzoyan stressed the importance of lifting the blockade of the Lachin corridor as well as the importance of sending an international fact-finding mission to the corridor.