Ադրբեջանի գործելակերպը չի նպաստում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 28-ին, Հայաստանում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսի (նստավայրը՝ ք․ Մոսկվա) հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Իսպանիայի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան, մտքեր փոխանակել քաղաքական երկխոսության խորացման հեռանկարների շուրջ: Քննարկվել են մի շարք, այդ թվում՝ տնտեսական ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայմանը և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության այլ հարցերի՝ հաշվի առնելով նաև, որ Իսպանիան հուլիսից ստանձնելու է ԵՄ խորհրդում նախագահությունը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող թեմաներով: Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի՝ այդ թվում նաև վերջին շրջանի ագրեսիվ գործողություններին, ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությանն ու Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նման գործելակերպը չի նպաստում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից միջանցքի արգելափակման վերացման, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության ուղարկման կարևորությունը:

28 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял чрезвычайного и полномочного посла Королевства Испания в Республике Армения Маркоса Гомеса Мартинеса (резиденция в Москве).
Как сообщает пресс-служба МИД, собеседники с удовлетворением констатировали положительную динамику развития отношений между Арменией и Испанией, обменялись мнениями о перспективах углубления политического диалога. Были обсуждены возможности расширения сотрудничества в ряде сфер, в том числе в сферах экономики и информационных технологий. Стороны также коснулись размещения миссии гражданского мониторинга ЕС в Армении и других вопросов партнерства Армения-ЕС, учитывая также, что Испания с июля примет председательство в Совете ЕС.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности. Министр Мирзоян коснулся агрессивных действий Азербайджана в отношении Республики Армения и Нагорного Карабаха в последнее время, звучащей на самом высоком уровне риторики и незаконного блокирования Лачинского коридора, подчеркнув, что подобная практика Азербайджана не способствует усилиям Армении, направленным на установление долгосрочного мира в регионе. Арарат Мирзоян подчеркнул важность прекращения Азербайджаном блокады коридора, а также отправки международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор.