ԱՄՆ-ն եւ Իսրայելը քննարկում են Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ծրագրված այցը Վաշինգտոն, սակայն հրավեր դեռեւս չի ստացվել, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրին։
Քննարկումներին ծանոթ աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ընդհանուր խոսակցություն է եղել Նեթանյահուի այցի մասին։ «Հրավերը չի երկարաձգվել, եւ դեռեւս ժամկետներ չկան»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Իր հերթին New York Times-ը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ծրագրում է ընդունել Իսրայելի առաջնորդին առաջիկա ամիսներին՝ վկայակոչելով Իսրայելում ԱՄՆ դեսպան Թոմաս Նիդեսին։ Նա նշել է, որ ժամկետը դեռ որոշված չէ։
Նիդեսը իսրայելական ռադիոյին ասել է, թե ակնկալում է, որ ցանկացած ծրագրված հանդիպում տեղի կունենա ապրիլի 13-ին հրեական Պասեքի տոնի ավարտից հետո, հաղորդում է The Times-ը:
«Նա, ակնհայտորեն, կգա,- ասել է Նիդեսը,- Կարծում եմ՝ Պասեքից հետո»։
Երկուշաբթի օրը Նեթանյահուն հետաձգել է դատական համակարգը վերանայելու որոշման կայացումը՝ մտավախություն ունենալով, որ Իսրայելի վերջին տարիների ամենավատ ազգային ճգնաժամը կարող է պառակտել իր կոալիցիան կամ վերաճել բռնության:
Միացյալ Նահանգները ողջունել է Նեթանյահուի կողմից դատական համակարգը վերանայելու որոշման հետաձգումը: Բայդենը հիմնանորոգման վերաբերյալ իր մտահոգությունների մասին ուղղակիորեն Նեթանյահուին է հայտնել, ասել է Սպիտակ տունը:

США и Израиль обсуждают запланированный визит премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Вашингтон, но приглашение пока не поступало, сообщает Reuters со ссылкой на осведомленный источник.
По словам источника, знакомого с ходом обсуждений, были общие разговоры о визите Нетаньяху. «Приглашение не продлено, и пока нет дат», - сказал собеседник агентства.
В свою очередь газета New York Times сообщила, что президент США Джо Байден планирует принять израильского лидера в ближайшие месяцы, ссылаясь на посла США в Израиле Томаса Нидеса. Он отметил, что дата еще не назначена.
Нидес в интервью израильскому радио сказал, что он ожидает, что любая запланированная встреча состоится после окончания еврейского праздника Песах 13 апреля, сообщает The Times.
«Он, очевидно, приедет, - сказал Нидес. - Я полагаю, после Пасхи».
Нетаньяху в понедельник отложил принятие решения о пересмотре судебной системы на фоне опасений, что худший национальный кризис в Израиле за последние годы может расколоть его коалицию или перерасти в насилие.
Белый дом не сразу ответил на запрос о комментариях. Представители Нетаньяху воздержались от немедленных комментариев.
Соединенные Штаты приветствовали задержку Нетаньяху с принятием решения о пересмотре судебной системы. По сообщению Белого дома, Байден поделился своими опасениями по поводу капитального ремонта непосредственно с Нетаньяху.