Այսօր, որպես Ազգային ժողովում «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների կողմից Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրված միասնական թեկնածու, պաշտոնապես դիմել եմ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավարին (նաև քարտուղարին, ով հանդիսանում է նաև ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ)` կազմակերպելու համար իմ հանդիպումը խմբակցության պատգամավորների հետ։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրառում է կատարել Էդգար Ղազարյանը։
«Իմ կողմից առաջարկվել է հանդիպման բաց և հրապարակային ձևաչափը` զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ` ուղիղ եթերով հեռարձակման հնարավորությամբ։ Միաժամանակ ընդունելի է համարվել իրենց կողմից առաջարկվող այլ ձևաչափով հանդիպման հնարավորությունը»,-նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ եւկու ընդդիմադիր խմբակցությունները ՄԻՊ-ի պաշտոնում առաջադրել են Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը, իսկ ՔՊ-ն առաջադրել է գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանի թեկնածությունը:

Сегодня, как единый кандидат, выдвинутый парламентскими фракциями от блоков «Армения» и «Честь имею» на должность Защитника прав человека, обратился к главе фракции партии «Гражданский договор» для организации моей встречи с депутатами от данной партии. Об этом написал на своей странице в «Facebook» экс-руководитель аппарата Конституционного суда Армении Эдгар Казарян.
«Я предложил открытый и публичный формат встречи, с участием представителей СМИ и с возможностью прямой трансляции. Одновременно считаю приемлемой организацию встречи в ином формате, предложенном ими».
Напомним, что две оппозиционные парламентские фракции блоков «Армения» и «Честь имею» выдвинули на должность Защитника прав человека Армении кандидатуру Эдгара Казаряна, а правящая партия «ГД» – кандидатуру  заместителя генпрокурора Армении Анаит Манасян.