ԱՄՆ-ում կոշտ մոնետար քաղաքականությունը ստիպում է արտասահմանյան երկրներին հրաժարվել դոլարից, Twitter-ի իր էջում գրել է գործարար Իլոն Մասկը:
«Ավելցուկային պետական ծախսերի հետ մեկտեղ, որոնք այլ երկրներին ստիպում են կլանել մեր ինֆլյացիայի զգալի մասը»,ճգրել է նա՝ ի պատասխան ֆինանսական վերլուծաբան Ռոշ-Դեկտեի գրառմանը։
Նրա խոսքով՝ դոլարը կորցնում է պահուստային արժույթի կարգավիճակը։
Այս շաբաթ Բրազիլիան եւ Չինաստանը հայտարարել են, որ կստեղծեն քլիրինգային պալատ, որն ապահովում է հաշվարկներ առանց ամերիկյան արժույթի օգտագործման եւ ազգային արժույթներով վարկավորում: Նպատակն է հեշտացնել եւ էժանացնել երկրների միջեւ վճարումները եւ ազատվել երկկողմ հարաբերություններում դոլարային կախվածությունից:
Անցյալ տարվանից ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը բարձրացնում է հաշվառման տոկոսադրույքը՝ հանուն ինֆլյացիայի դեմ պայքարի։

Жесткая монетарная политика в США заставляет зарубежные страны отказываться от доллара, заявил предприниматель Илон Маск в своем твиттере.
«В сочетании с избыточными государственными расходами, которые заставляют другие страны поглощать значительную часть нашей инфляции»,— добавил в ответ на пост финансового аналитика Женевьев Рош-Дектэ.
По ее словам, доллар теряет статус резервной валюты.
На этой неделе Бразилия и Китай объявили, что создадут клиринговую палату, обеспечивающую расчеты без использования американской валюты и кредитование в нацвалютах. Цель — облегчить и удешевить платежи между странами и избавиться от долларовой зависимости в двусторонних отношениях.
С прошлого года Федеральная резервная система (ФРС) США с прошлого года повышает учетную ставку ради борьбы с инфляцией.