Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա սպառնում է Եվրոպայի անվտանգությանը։ Այս մասին հայտարարել է պետական ​​այցով Գերմանիայում գտնվող Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը՝ Բունդեսթագի պատգամավորների առջեւ ելույթի ժամանակ, փոխանցում է Euronews-ը։
«Աշխարհը ցնցված է Ուկրաինայի պատերազմից, բայց անգործության մատնված չէ եւ միասնություն է դրեւորում այս երկրում հակամարտությունը լուծելու հարցում», - ասել է միապետը՝ նշելով, որ պատերազմը «անպատկերացնելի տառապանք է պատճառել այնքան անմեղ մարդկանց, այնքան շատ կյանքեր են խլվել, իսկ ազատությունն ու արժանապատվությունը դաժանաբար ոտնահարվել են»։
«Եվրոպայի անվտանգությունը եւ մեր ժողովրդավարական արժեքները վտանգի տակ են։ Բայց աշխարհը ձեռքերը ծալած չնստեց, մենք խորապես ցնցված ենք ավերածություններից, բայց մեզ ոգեւորում է մեր միասնությունը, երբ խոսքը վերաբերում է Ուկրաինայում խաղաղության եւ ազատության վերականգնմանը»,- իր ելույթում ասել է Չարլզ III-ը:
Պուտինին պետք է երկնքից իջեցնել ցած. Զելենսկի
Ուկրաինայի զինված ուժերին առաջնագծում անհրաժեշտ են նաև ավելի մեծ հեռահարության զենքեր՝ հրթիռներ և հրետանի...
«Մեծ յոթնյակի» երկրները մտադիր են շարունակել ռազմական, ֆինանսական և քաղաքական օգնությունը Կիևին
Բացի այդ, արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարները ողջունել են G7 երկրների կողմից Ուկրաինային լրացուցիչ օգնության հաստատումը...

Вторжение России в Украину угрожает безопасности Европы. Об этом в время выступления перед депутатами Бундестага заявил король Великобритании Карл III, совершающий государственный визит в Германию, передает Euronews.
«Мир потрясен войной в Украине, однако не бездействует и проявляет единство в вопросе урегулирования конфликта в этой стране, сказал монарх, отметив, что война привела к «невообразимым страданиям столь многих невинных людей, столь много жизней были потеряны, а свобода и достоинство растоптаны жестоким способом».
«Безопасность Европы и наши демократические ценности под угрозой. Но мир не сидел сложа руки, мы глубоко шокированы разрушениями, но мы воодушевлены нашим единством, когда речь идет о том, чтобы восстановить в Украине мир и свободу», - сказал Карл III в речи, которую он наполовину произнес на немецком языке.
«Великобритания и Германия взяли на себя важную роль как лидеры, основные европейские доноры Украины, мы дали деньги и приняли решения, которые казались невозможными какое-то время назад, - напомнил король, говоря о передаче вооружения Киеву. - Решение Германии предоставить подобную военную поддержку Украине расценивается во всем мире как очень благоприятное и очень важное».
Карл III стал первым британским сувереном, который выступил с речью в германском парламенте. Его визит завершится в пятницу.