Ադրբեջանը կարող է ցանկացած պահի հարձակվել, ինչի մասին վկայում են ե՛ւ ռազմական տեխնիկայի տեղաշարժի մասին տեղեկատվությունը, ե՛ւ ադրբեջանցի պաշտոնյաների հայտարարությունները, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների զեկույցները։ Այս մասին մարտի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Նա պարզաբանեց, որ Բաքուն ուժեղացնում է ճնշումը, որպեսզի Երեւանը կամովին գնա հերթական զիջման, որպեսզի հայերը ստորագրեն Ադրբեջանի համար ցանկալի փաստաթուղթը։
Սակայն դա, նրա գնահատմամբ, չի ապահովագրի Հայաստանին ապագա պատերազմներից, ավելին՝ Բաքուն ցանկանում է ստորագրել այնպիսի փաստաթուղթ, որը օրինական հիմքեր կստեղծի ապագա պատերազմների համար։
«Ադրբեջանը ձեռ չի քաշի Հայաստանից։ Եթե ինչ-որ մեկը կարծում է, որ կհաջողվի նստել ու խուսափել ապագա պատերազմներից, ապա նա սխալվում է։ Խաղաղությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե Բաքուն հասկանա, որ ագրեսիայի դեպքում լուրջ հակահարված կստանա»,- նշեց Կիվիրյանը։
Նրա գնահատմամբ, գլոբալ առումով փորձեր են արվում տարածաշրջանում ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ հետագայում լուծեն Ռուսաստանի եւ Իրանի հարցերը։
«Այս դեպքում կամ Թեհրանը եւ Մոսկվան ստիպված կլինեն զինված հակամարտության մեջ մտնել, կամ լքել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը։ Նպատակն է Ադրբեջանի միջոցով ներքաշել Ռուսաստանին եւ Իրանին զինված հակամարտության մեջ եւ Թեհրանին ներքաշել լայնածավալ հակաիրանական առճակատման մեջ։ Մասնավորապես, նրանք փորձում են անտանելի պայմաններ ստեղծել Իրանի համար եւ մղել ակտիվ ռազմական գործողությունների, իսկ Ռուսաստանի համար՝ բացել երկրորդ ճակատը»,- հավելեց փորձագետը։

Азербайджан может напасть в любой момент, о чем свидетельствуют и информация о передвижении военной техники, и заявления азербайджанских чиновников, а также отчеты международных структур. Об этом на встрече с журналистами 30 марта заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
Он пояснил, что Баку усиливается давление, чтобы Ереван добровольно пошел на очередную уступку, чтобы армяне подписали желанный для Азербайджана документ.
Однако это, по его оценке, не застрахует Армении от будущих войн, более того, Баку желает подписания такого документа, который создал бы легитимные основы для будущих войн.
«Азербайджан от Армении не отстанет. Если кто-то думает, что удастся отсидеться и избежать будущих войн, то он ошибается. Мир возможен только, если Баку поймет, что получит серьезный контрудар в случае агрессии», – отметил Кивирян.
По его оценке, в глобальном смысле делаются попытки создать в регионе такую ситуацию, чтобы в будущем решить вопросы России и Ирана.
«В таком случае или Тегерану и Москве придется вступать в вооруженный конфликт, или покинуть регион Южного Кавказа. Ставится цель через Азербайджан вовлечь Россию и Иран в вооруженный конфликт и втянуть Тегеран в широкомасштабное антииранское противостояние. В частности, для Ирана пытаются создать невыносимые условия и подтолкнуть к активным военным действиям, а для России – открыть второй фронт», – добавил эксперт.