Ուկրաինայի հանդեպ մենք ոչ դիվանագիտություն ենք դրսեւորել, ոչ խելամտություն, ոչ մեզ հարիր պատմական համերաշխություն։ Այս մասին ասել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին խորհրդարանում, տեղեկացրել է վրացական Առաջին ալիքը։
Նրա խոսքով՝ այսօր Վրաստանը վատթարացած դիվանագիտական հարաբերություններ ունի եվրոպական այն երկրների հետ, որոնք աչքի են ընկել Վրաստանին աջակցությամբ։
«Այո, մենք ՄԱԿ-ում միանում ենք բանաձեւերին, բայց խուսափում ենք բարոյական, քաղաքական համերաշխության մյուս բոլոր դրսեւորումներից։ Փետրվարի 25-ին ամենաանհարմար տեղում մենք հայտարարում ենք, որ չենք միանում պատժամիջոցներին, երբ ամեն բան հակառակն է, եւ մենք կարող էինք ասել, որ չենք կարող եւ չենք մտցնի մեր ազգային պատժամիջոցները, բայց կմիանանք միջազգայիններին. ոչ մեզանից, ոչ Մոլդովայից ոչ ոք ավելին չէր էլ խնդրել։ Այն դեպքում, երբ ամբողջ Եվրոպան անհրաժեշտ համարեց հեռու մնալ, մենք նրանց մասին հոգացինք եւ չմիացանք Եվրամիության մտցրած սահմանափակումներին։ Այդ ժամանակ Բելառուսի նախագահը չհոգաց մեր մասին, մեր տարածքային ամբողջականության մասին, խախտեց օկուպացիայի մասին օրենքը եւ դավաճանեց Աբխազիայի չճանաչման սկզբունքին։ Վերջին երկու տարում մենք նկատելիորեն ջանում ենք չզայրացնել Ռուսաստանին, ինչը կարող է հասկանալի լինել, բայց անհասկանալի է, թե ինչու նույնպիսի քաղաքավարությամբ եւ հարգանքով չենք վերաբերվում մեր բարեկամներին եւ գործընկերներին։ Արդյունքում՝ այսօր մենք վատթարացած դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք, առաջին հերթին, եվրոպական այն երկրների հետ, որոնք ավանդաբար աչքի են ընկել մեզ աջակցելով։ Այս վերջին երկու տարիների հռետորաբանությամբ եւ գործողություններով դուք ջնջել եւ փոխել եք ձեր 9-ամյա կառավարման գիծը եւ շեղվել ձեր ժողովրդի եւ ընտրողների կամքից եւ մանդատից։ Այս ամենի արդյունքում 2022թ. հունիսի 17-ին Վրաստանը չստացավ թեկնածուի կարգավիճակ»,- ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
«Մեծ յոթնյակի» երկրները մտադիր են շարունակել ռազմական, ֆինանսական և քաղաքական օգնությունը Կիևին
Բացի այդ, արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարները ողջունել են G7 երկրների կողմից Ուկրաինային լրացուցիչ օգնության հաստատումը...

В отношении Украины мы не проявили ни дипломатии, ни разума, ни подобающей нам исторической солидарности. Об этом заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили в парламенте, передает Первый грузинский канал.
По её словам, сегодня у Грузии подпорченные дипломатические отношения с теми европейскими странами, которые отличались поддержкой Грузии.
«Да, мы присоединяемся к резолюциям в ООН, однако избегаем всех других проявлений моральной, политической солидарности. 25 февраля в совершенно неподходящем месте, мы заявляем, что не присоединяемся к санкциям, когда все наоборот и мы могли бы сказать, что мы не можем и не будем вводить наши национальные санкции, но присоединяемся к международным – ни от нас, ни от Молдовы никто не просил чего-то большего. В то время, когда вся Европа считала необходимым дистанцироваться, мы о них позаботились и не присоединялись к ограничениям, введенным Евросоюзом. В это время президент Беларуси не позаботился о нас, о нашей территориальной целостности, нарушил закон об оккупации и предал принцип непризнания Абхазии. В последние два года мы заметно стараемся не раздражать Россию, что может быть и понятным, но непонятно, почему с такими же вежливостью и почтением мы не относимся к своим друзьям и партнерам. В результате сегодня у нас подпорченные дипломатические отношения, в первую очередь, с теми европейскими странами, которые традиционно отличались нашей поддержкой. Риторикой и действиями этих последних двух лет вы стерли и изменили курс своего 9-летнего правления и отклонились от воли и мандата вашего народа и избирателей. В результате всего этого 17 июня 2022 года Грузия не получила статус кандидата», — заявила Саломе Зурабишвили.