ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին ներկայացվել են գործնական փաստաթղթերի կեղծման բազմաթիվ մեղադրանքներ, ներառյալ՝ առնվազն մեկ քրեական հանցագործություն, վկայում է մեղադրական եզրակացությունը, որը տրվել է Մանհեթենի մեծ ժյուրիի կողմից, The Associated Press-ին տեղեկացրել են գործին ծանոթ աղբյուրները։
Երեքշաբթի նա պաշտոնապես կալանավորվելու է, նրան ներկայացվելու են «թաքցված փողերի» մասին գործով մեղադրանքներ, ինչը առիթ կհանդիսանա պատմական այն պահի համար, երբ ԱՄՆ նախկին նախագահը ստիպված կլինի կանգնել դատարանի առջեւ՝ լսելու համար իր դեմ ներկայացվող քրեական մեղադրանքները։
Մեղադրական եզրակացությունը մնում է փակ, եւ կոնկրետ մեղադրանքներն առայժմ հայտնի չեն, բայց մանրամասները հաստատվել են անանուն աղբյուրների կողմից։
Երբ Թրամփը դատարան ներկայանա, կձեւակերպվի այնպես, ինչպես ցանկացած մեկ այլ մարդ, որին մեղադրանքներ են ներկայացվել՝ ֆոտոռոբոտ, մատնահետքեր եւ այլն։ Բայց սպասվում է, որ նա ձեռնաշղթաներով չի լինի եւ հավանաբար նույն օրն էլ բաց կթողնվի։
Թրամփի իրավաբանական թիմն այդ ընթացքում պատրաստում է նրա պաշտպանությունը, իսկ դատախազը պաշտպանում է մեծ ժյուրիի հետաքննությունը, որը գործը հանձնել է դատական վարույթ։ Կոնգրեսի հանրապետականները, ինչպես եւ ինքը՝ Թրամփը, պնդում են, որ այդ ամբողջ գործը քաղաքական դրդապատճառներ ունի։
«Մենք ձեզ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ այդ սադրիչ մեղադրանքներից, հետ կանչել ձեր պահանջը եւ թույլ տալ քրեական արդարադատությանը՝ իրականանալ առանց անօրինական քաղաքական միջամտության»,- գրել է Մանհեթենի օկրուգային դատախազ Էլվին Բրեգը Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական կոմիտեների երեք ներկայացուցիչներին ուրբաթ օրվա իր նամակում, որը հայտնվել է գործակալության տրամադրության տակ։
Այս գործը ԱՄՆ-ի համար «նոր բան է», չէ՞ որ Թրամփը առաջին նախկին նախագահն է, որին մեղադրանք է ներկայացվել։ Իսկ քաղաքական հետեւանքները կարող են հսկայական լինել հաջորդ տարվա նախագահական ընտրությունների նախաշեմին։ Թրամփը պատրաստվում է  երրորդ անգամ առաջադրվել նախագահի պաշտոնում եւ հայտարարել է, որ իր դեմ հարուցված գործը կարող է վնասել այդ ջանքերին, չնայած իր արշավն ակտիվորեն արդեն փող է հավաքում՝ վկայակոչելով վերջին իրադարձությունները։
Տեղեկացվել է, որ մեղադրական եզրակացության հայտնվելուց 24 ժամ հետո ավելի քան 4 մլն դոլար է հավաքվել։
Թրամփին մեղադրանք է ներկայացվել այն բանից հետո, երբ ատենակալների մեծ ժյուրին հետաքննել էր «թաքցված փողերի» գործը, որոնք վճարվել էին 2016թ. նախագահական քարոզարշավի ժամանակ։ Մեղադրական եզրակացությունը մնում է փակ, ինչպես ընդունված է Նյու Յորքում։
Հետաքննության ընթացքում հայտնաբերվել են վեցանիշ գումարներ, որոնք վճարվել են պոռնոդերասանուհի Սթորմի Դենիելսին եւ Playboy-ի նախկին մոդել Քարեն Մակդուգալին։ Երկուսն էլ պնդում են, որ սեռական կապ են ունեցել ամուսնացած Թրամփի հետ այն ժամանակ, երբ նա դեռ քաղաքականությամբ չէր զբաղվում։ Նա չի ընդունում սեռական կապերի մասին երկու կանանց պնդումները։
Թրամփը նաեւ նշում է, որ որեւէ իրավախախտում չի կատարել՝ վճարումների հետ կապված, եւ դատապարտում է հետաքննությունը՝ որպես «խարդախություն», «հետապնդում», անարդարություն։

Former US President Donald Trump is facing multiple charges of falsifying business records, including at least one felony offense, in the indictment handed down by a Manhattan grand jury, two people familiar with the matter told AP on Friday, AP reported.
He will be formally arrested and arraigned Tuesday in his hush money case, setting the scene for the historic, shocking moment when a former president is forced to stand before a judge to hear the criminal charges against him.
The indictment remained sealed and the specific charges were not immediately known, but details were confirmed by people who spoke on condition of anonymity to discuss information that isn’t yet public.
When Trump turns himself in, he’ll be booked mostly like anyone else facing charges, mug shot, fingerprinting and all. But he isn’t expected to be put in handcuffs; he’ll have Secret Service protection and will almost certainly be released that same day.
In the meantime, Trump’s legal team prepared his defense while the prosecutor’s office defended the grand jury investigation that propelled the matter toward trial. Congressional Republicans, as well as Trump himself, contend the whole matter is politically motivated.
“We urge you to refrain from these inflammatory accusations, withdraw your demand for information, and let the criminal justice process proceed without unlawful political interference,” Leslie Dubeck, general counsel in the office of Manhattan District Attorney Alvin Bragg, wrote in a letter sent Friday to three Republican House committee chairs that was obtained by AP.
The case is plunging the U.S. into uncharted legal waters, with Trump the first former president ever to face an indictment. And the political implications could be titanic ahead of next year’s presidential election. Trump is in the midst of running for president a third time and has said the case against him could hurt that effort—though his campaign is already furiously raising money by citing it.
The Trump campaign said it raised $4-plus million in the first 24 hours after news of the indictment broke.
Trump’s indictment came after a grand jury probe into hush money paid during the 2016 presidential campaign to squelch allegations of an extramarital sexual encounter. The indictment itself has remained sealed, as is standard in New York before an arraignment.
The investigation dug into six-figure payments made to porn actor Stormy Daniels and former Playboy model Karen McDougal. Both claim to have had sexual encounters with the married Trump years before he got into politics. He denies having sexual liaisons with either woman.
Trump also has denied any wrongdoing involving payments and has denounced the investigation as a “scam,” a “persecution,” an injustice.