Մենք աններելի և անընդունելի ենք համարում այնպիսի պրոֆեսիոնալ և նվիրյալ բարձրաստիճան զինվորականի մեկուսացումը, ինչպիսին գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովն է: Այս մասին գհայտարարություն է տարածել «Որդիների Կանչ» սոցիալ-հայրենասիրական ՀԿ-ն:
«Մենք՝ հերոսածին ծնողներս, հայրենիքի համար այս պայթյունավտանգ պահին, երբ օր օրի ավելի ակնհայտ են դառնում Ալիևի նորանոր ագրեսիվ նկրտումները, երբ ամեն օր մեր տղաների արյամբ շաղախված մի կտոր հայրենիք ենք զիջում թշնամուն, աններելի և անընդունելի ենք համարում այնպիսի պրոֆեսիոնալ և նվիրյալ բարձրաստիճան զինվորականի մեկուսացումը, ինչպիսին գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովն է:
Օրվա դավաճանական իշխանությունը թշնամուն դիմակայելու , սահմանն ամրացնելու, սպառազինությունը համալրելու, հաղթանակների փորձ ունեցող սպայակազմին խրախուսելու փոխարեն, շարունակում է վտանգավոր հարվածներ հասցնել մեր անվտանգային համակարգին։
Ակնհայտ հորինված գործով և անհիմն մեղադրանքով սկզբունքային և աննահանջ գեներալին ազատությունից ուղղակիորեն զրկելը մատնացույց է անում ապազգային իշխանությունների և ադրբեջանական պետության օրակարգերի համընկմանը, իսկ դրանք հայոց պետության նոր պարտությունների ու կորուստների տանելու օրակարգեր են։
Կոչ ենք անում բոլոր հայերին չհուսահատվել, համախմբվել, անընդմեջ պայքար մղել ներքին և արտաքին թշնամիների դեմ, հասնել մեր պետության հայատյաց էլեմենտներից մաքրմանը, բանակի հզորության վերականգնմանն ու հայրենի հողի ազատագրմանը։ Գրիգորի Խաչատուրովին ազատ արձակելը նշված շղթայի անհրաժեշտ քայլերից մեկն է։
«Որդիների Կանչ» սոցիալ–հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունը միանում է Գեներալին անհապաղ ազատ արձակելու բանակի և ուժային մարմինների պաշտոնաթող սպաների պահանջին։

Считаем непростительной и неприемлемой изоляцию такого профессионального и самоотверженного должностного военного, как генерал-майор Григорий Хачатуров. Об этом говорится в заявлении, распространенном Социально-патриотической общественной организацией «Зов сыновей».
«Мы, родители героев, в этот взрывоопасный для Родины момент, когда с каждым днем все очевиднее проявляются новые агрессивные амбиции Алиева, когда каждый день мы уступаем врагу участки Родины, считаем непростительной и неприемлемой изоляцию такого профессионального и самоотверженного должностного военного, как генерал-майор Григорий Хачатуров.
Вместо того, чтобы противостоять врагу, укреплять границу, пополнять вооружение, поощрять офицеров, имеющих опыт побед, власти-предатели продолжают наносить опасные удары по нашей системе безопасности.
Лишение свободы принципиального и непреклонного генерала на основании очевидного сфабрикованного дела и беспочвенного обвинения указывает на совпадение повесток антинациональной власти и азербайджанского государства. А это повестки, ведущие к новым поражениям и потерям армянского государства.
Мы призываем всех армян не отчаиваться, объединиться, вести непрерывную борьбу с внутренними и внешними врагами, добиться очищения нашего государства от армянофобских элементов, восстановления мощи армии и освобождения родной земли. Освобождение Григория Хачатурова - один из необходимых шагов в упомянутой цепочке.
Социально-патриотическая общественная организация «Зов сыновей» присоединяется к требованию о незамедлительном освобождении генерала и отставных офицеров армии и силовых органов».