Իրանական «Զաֆար 2» արբանյակի նախատեսվող արձակումը համարվում է  երկրի տիեզերական արդյունաբերության հատվածի կարեւորագույն ձեռքբերումներից մեկը, տեղեկացրել է ԻՐՆԱ-ն։
Իրանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Իսա Զարեփուրը «տեխնոլոգիաների ազգային օրվա» առիթով ունեցած իր ելույթում ասել է, որ իրանական «Զաֆար 2» արբանյակը տիեզերք կուղարկվի հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակում։
Նշենք, որ «Զաֆար 1» արբանյակի արձակումը տեղի է ունեցել մոտ 3 տարի առաջ՝ տեղի «Սիմերգ» արբանյակային օպերատորի օգնությամբ, բայց նրան չի հաջողվել ուղեծրում մնալ՝ պահանջվող արագության չապահովման պատճառով, ուստի Իրանի կապի  նախարարությունը հայտարարել էր «Զաֆար 2»-ի արտադրության մասին՝ նույն արագությամբ, բայց ավելի որակյալ եւ ավելի շատ հնարավորություններով։

Предстоящий запуск иранского спутника «Зафар 2» считается одним из важнейших достижений сектора космической промышленности исламского Ирана, сообщает ИРНА.
Министр связи и информационных технологий Ирана Иса Зарепур объявил во время своего выступления по случаю «национального дня категориальных технологий» в конце прошлого иранского года, что иранский спутник «Зафар 2» будет запущен в космос в первом квартале следующего года.
Отметим, что запуск спутника «Зафар1» состоялся около 3 лет назад с помощью местного спутникового оператора «Симерг», но ему не удалось удержаться на орбите из-за недостижения требуемой скорости накачки; поэтому Министерство связи Ирана объявило о производстве «Зафар 2» с той же скоростью, но с большим качеством и возможностями.