Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարչակազմի ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնը հերքել է երկրի ղեկավարի մոտ սրտի կաթվածի մասին լուրերը, գրում է «ՌԻԱ նովոստին»:
«Սոցցանցերում տարածված այն տեղեկությունները, թե նախագահ Էրդողանը իբր սրտի կաթված է ստացել և հոսպիտալացվել է, իրականությանը չեն համապատասխանում»,- ասվում է Twitter-ի գրառման մեջ։
Ըստ Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայի, ում խոսքերը մեջբերել է TRT Haber հեռուստաալիքը, նախագահի առողջական վիճակը լավ է, նա թեթեւ մրսածություն է ունեցել։
Երկրի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչ Էրքան Քանդեմիրն այսօր տեսահոլովակով հաստատել է, որ Էրդողանը հինգշաբթի օրը մասնակցելու է Աքքույու ատոմակայանում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Բացի այդ, վաղը նախատեսված հանրահավաքը հետաձգվել է։
Չորեքշաբթի Թուրքիայի նախագահը բժիշկների խորհրդով բաց է թողել նախընտրական մի քանի միջոցառումներ։ Նախօրեին նա հարցազրույց է տվել տեղական հեռուստաալիքներին ուղիղ եթերում, սակայն եթերն անակնկալ դադարեցվել է, քանի որ նախագահը վատացել է։ Երկար դադարից հետո Էրդողանը վերադարձել է եթեր ու ասել, որ հիվանդացել է ստամոքսի գրիպով։ Պետության ղեկավարը խոստացել է հինգշաբթի օրը վերսկսել մասնակցությունը նախընտրական արշավին։
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները նշանակված են մայիսի 14-ին։ Գործող նախագահ Թայիփ Էրդողանը «Հանրապետական ​​դաշինքի» միասնական թեկնածուն է, որի հիմնական մրցակիցը ընդդիմադիր «Ժողովրդական դաշինքի» միասնական թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն է։ Ընտրություններին մասնակցում են նաև «Մեմլեքեթ» կուսակցության առաջնորդ Մուհարեմ Ինջեն և «Աթա» դաշինքի թեկնածու Սինան Օգանը:

The anti-disinformation center of Turkish President Recep Tayyip Erdogan's administration has dismissed the reports about the country's leader having a heart attack, writes RIA Novosti.
"The information disseminated on social media that President Erdogan allegedly had a heart attack and was hospitalized, does not correspond to reality," says the respective post on Twitter.
According to Turkish Vice President Fuat Oktay, whose words were quoted by state-funded TRT Haber television, the health of the president is good, and he had a mild cold.
Erkan Kandemir, a representative of the country's ruling Justice and Development Party (AKP), confirmed in a video that Erdogan will participate in the events to be held at Akkuyu nuclear power plant on Thursday. But, the rally scheduled for tomorrow has been postponed.
The president of Turkey on Wednesday missed several election campaign events on the advice of doctors. On Tuesday, he gave a live interview to several local television channels, but the live broadcast was suddenly interrupted because the president became ill. After a long break, Erdogan returned to the air and said that he had stomach flu. The head of state promised to resume participation in the election campaign on Thursday.
Turkish presidential and parliamentary elections are scheduled for May 14. Incumbent President Recep Tayyip Erdogan is the joint presidential candidate of the Republic Alliance, whose main rival is Kemal Kilicdaroglu, the joint presidential candidate of the opposition People's Alliance. Homeland Party leader Muharrem Ince, and Ata Alliance candidate Sinan Ogan are also running in the presidential election in Turkey.