Մայիսի 11-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցել է Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանի Արցախի հարցերով աշխատանքային խմբի նախաձեռնությամբ կազմակերպված առցանց հանդիպմանը։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ ԱԳՆ-ից:
Աշխատանքային խումբը ձևավորվել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո՝ Սան Ֆրանցիսկոյի տարածքում զանազան համայնքային ծրագրերին, նախաձեռնությունների աջակցելու, դրամահավաքները, մարդասիրական օգնության, առողջապահության և այլ կոմիտեների աշխատանքը համակարգելու նպատակով։
Հանդիպմանը Սերգեյ Ղազարյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման սոցիալ-տնտեսական հետևանքները, առաջացած հումանիտար և անվտանգային խնդիրները։
Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է հայկական Սփյուռքի ներգրավվածությունը Հայաստանի և Արցախի զարգացմանը։ Սերգեյ Ղազարյանը երախտագիտություն է հայտնել հանդիպման մասնակիցներին Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին բարձրաձայնելու, բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշարման մեջ մնացած հայրենակիցներին օժանդակելու համար։

Министр иностранных дел Арцаха Сергей Казарян 11 мая в качестве основного спикера принял участие в онлайн-встрече, организованной по инициативе рабочей группы по вопросам Арцаха округа Сан-Франциско.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Арцаха, рабочая группа была сформирована в 2020 г. после 44-дневной войны, с целью поддержки различных общинных программ и инициатив, координации работы комитетов по сбору денежных средств, гуманитарной помощи, здравоохранению и т.д. на территории Сан-Франциско.
На встрече Казарян представил социально-экономические последствия блокады Арцаха со стороны Азербайджана, а также проблемы, связанные с гуманитарной ситуацией и безопасностью. Он упомянул о важности вовлеченности армянской диаспоры в процесс развития Армении и Арцаха. Министр выразил признательность участникам встречи за то, что они повсюду поднимают вопрос относительно ситуации, сложившейся вокруг Арцаха, поддерживают всеми возможными способами соотечественников, находящихся в  осаде.