Պրիշտինան և Բելգրադը պետք է անհապաղ երկխոսության մեջ մտնեն ԵՄ ղեկավարության ներքո, քանի որ սա խաղաղությանն ու կարգավորմանն ուղղված միակ ճանապարհն է։ Այս մասին իր թվիթերյան գրառման մեջ ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
«Պրիշտինան պետք է գնա լարվածության լիցքաթափման և ապակայունացնող միակողմանի քայլեր չձեռնարկի։ ՆԱՏՕ-ի KFOR -ը կշարունակի անվտանգ իրադրություն ապահովել»,- նշել է Ստոլտենբերգը։
Կոսովոյի հյուսիսում մայիսի 26-ին բախումներ են տեղի ունեցել Կոսովոյի սերբերի և ոստիկանության միջև։ Սերբերը դժգոհ են տեղական ընտրությունների արդյունքներից, որոնք նրանք բոյկոտել էին, և որոնցում հաղթել են ալբանացիները։
Սերբիայի պաշտպանության նախարար Միլոշ Վուչևիչը տեղեկացրել է Կոսովոյի հետ վարչական գծի ուղղությամբ Սերբիայի ԶՈՒ ստորաբաժանումների ծավալման մասին։

Приштина и Белград должны сейчас вступить в диалог под руководством ЕС, поскольку это единственный путь к миру и нормализации. Об этом в своей записи в Twitter написал генсек НАТО Йенс Столтенберг.
«Приштина должна пойти на деэскалацию и не предпринимать односторонних, дестабилизирующих шагов. KFOR НАТО продолжит обеспечивать безопасную обстановку», - отметил Столтенберг.
На севере Косово 26 мая произошли столкновения между косовскими сербами и полицией. Сербы недовольны результатами местных выборов, которые они бойкотировали и на которых победили албанцы.
Министр обороны Сербии Милош Вучевич сообщил о развертывании подразделений ВС Сербии в направлении административной линии с Косово.