Դեպի ՌԴ ծովային փոխադրումները ժամանակային առումով ավելի երկար չեն լինի, քան Վերին Լարսի ավտոմոբիլային ճանապարհով։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 30-ին, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Ընդ որում, ինչպես նշեց Քերոբյանը, արժեքը կարող է ավելի ցածր լինել։
«Բաթումի-Նովոռոսիյսկ երթուղով կոնտեյներատար նավն արդեն գործարկվել է եւ Վերին Լարսին իրական այլընտրանք է դարձել»,-նշեց նա։
Նրա խոսքով՝ «S&M Logistics» ընկերության կողմից կառավարվող կոնտեյներատար նավն արդեն երկու փորձնական չվերթ է իրականացրել։
«Նոր երթուղին ունի նաեւ ծավալների առավելություն։ Որքան մեծ է փոխադրման ծավալը, այնքան ցածր է փոխադրվող բեռի միավորի գինը։ Այնպես որ, այդ երթուղին շահավետ է նաեւ գնային առումոով»,-նկատեց նախարարը։
Ի վերջո, այդ փոխադրումները՝ ի տարբերություն սողանքների եւ ձյան տեղումների պատճառով տարեկան մի քանի անգամ փակվող Վերին Լարսի լեռնանցքով փոխադրումների, գրեթե կախված չեն եղանակային պայմաններից:
«Դա թույլ է տալիս ավելի հեշտ պլանավորել փոխադրումները»,-ընդգծեց Քերոբյանը։
Բացի այդ, «Ռուսական երկաթուղիներ»-ը եւ Հայաստանում նրա դուստր ընկերությունը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղին», մի քանի տարի առաջ զեղչեր էին հայտարարել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ երկու ուղղություններով փոխադրվող բեռների համար։ Խնայողությունները հատկապես նշանակալի էին երկար հեռավորությունների ժամանակ։

Перевозки в Россию железной дорогой и морем по времени будут не дольше, чем автомобильным маршрутом через КПП «Верхний Ларс». Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год заявил 30 мая министр экономики республики Ваан Керобян.
При этом, по стоимости, как отметил министр, они могут оказаться даже ниже.
«Корабль-контейнеровоз на линии Батуми – Новороссийск уже заработал и стал реальной альтернативой Верхнему Ларсу», - отметил Керобян.
По его словам, контейнеровоз, управляемый компанией «S&M Logistics», уже сделал два пробных рейса.
«У нового маршрута есть и преимущество по объемам. Ведь железные дороги могут перевозить большие партии грузов. А чем больше объем перевозки, тем ниже цена на единицу перевозимого груза. Так что этот маршрут выгоден и по цене», - заметил представитель Правительства.
Наконец, эти перевозки, в отличие от перевозок через перевал Верхний Ларс, который по нескольку раз в год закрывается из-за оползней и снегопадов, почти не зависят от погодных условий.
«Это позволяет легче планировать перевозки», - подчеркнул Керобян.
Вдобавок к этому, РЖД и ее дочерняя компания в Армении – «Южно-Кавказская железная дорога», несколько лет назад объявили скидки на грузы, перевозимые между Арменией и Россией в обоих направлениях. Экономия оказалась особенно значительной на дальних дистанциях.