Քիշնեւում Եվրոպական քաղաքական գագաթաժողովի շրջանակներում Եվրամիությունը մայիսի 31-ին «մեծ  հանդիպում» է նախապատրաստում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի առաջնորդներ Էմանուել Մակրոնի եւ Օլաֆ Շոլցի, ինչպես նաեւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջեւ։ Այս մասին երեքշաբթի Բրյուսելում լրագրողներին հայտարարել է ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կարող եմ հաստատել, որ հանդիպում է լինելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։ Վաղը մեծ հանդիպում է լինելու նախագահ Մակրոնի եւ կանցլեր Շոլցի հետ։ Սա մեզ համար սա մեծ գործ է, որը մենք եռանդագին նախապատրաստում ենք»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարները պայմանավորվել են հանդիպել մայիսի 31-ին Քիշնեւում։
Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցը մնում է արդիական. Պեսկով
Դա, անշուշտ, տեղին է: Բացի այդ, կան ծրագրեր, իհարկե, զարգացնելու տրանսպորտային հաղորդակցությունը...
Այս պահին սահմանային իրավիճակը հարաբերականորեն կայուն է, լարման միտում չի նկատվում. ՊՆ փոխնախարար
Մենք չպետք է մոռանանք, որ ՀՀ-ն արդեն գրեթե Ադրբեջանի հետ ամբողջ սահմանագծով սահմանային գոտում ենք…
Որտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը. Վահե Հովհաննիսյան
Սեպտեմբերի 19-ից այս կողմ իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, և Հայաստանն այս պայմաններում պարզապես չի կարող գնալ և այս ամենի…

Within the framework of the European political summit in Chisinau, the European Union (EU) is preparing a "big meeting" Wednesday between the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the leaders of France and Germany Emmanuel Macron and Olaf Scholz, as well as the President of the European Council Charles Michel. A high-ranking representative of the EU announced this to reporters in Brussels on Tuesday, TASS reports.
"I can confirm that there will be a meeting with the leaders of Armenia and Azerbaijan. Tomorrow there will be a big meeting with President Macron and Chancellor Scholz. This is a big task for us, which we are diligently preparing," the EU representative said.
After the tripartite meeting held in Brussels on May 14, the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the European Council had agreed to meet on May 31 in Moldovan capital Chisinau.