27-ամյա բացակայությունից հետո ԱՄՆ-ն նորից բացել է դեսպանությունը Սեյշելյան կղզիներում, այդ ընթացքում Չինաստանը եւ ԱՄՆ մյուս մրցակիցները հասել են զգալի հաջողությունների Հնդկական օվկիանոսի կղզիներում, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
ԱՄՆ պետդեպարտամենտն այս մասին հայտարարել է հինգշաբթի երեկոյան, այն բանից հետո, երբ հրապարակել է Նորվեգիայի հյուսիսում դիվանագիտական առաքելություն բացելու պլանների մասին, որը կդառնա նրա միակ նման հաստատությունը Բեւեռային շրջանում։
Սեյշելյան կղզիների դեսպանությունը «Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում Չինաստանի ազդեցությանը դիմակայելու» մի մասն է, նշել է ԶԼՄ-ն։ ԱՄՆ-ն արդեն դեսպանություններ է կառուցում Մալդիվներում, բացել կամ հայտարարել է բացելու մտադրության մասին Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, այդ թվում Սողոմոնյան կղզիներում, Տոնգոյում եւ Կիրիբատիում։
ԱՄՆ դեսպանությունը Սեյշելյան կղզիների մայրաքաղաք Վիկտորիայում փակվել է 1996թ. միջոցների խնայողության պատճառով։ Արշիպելագի 115 կղզիներում ամերիկյան շահերի առաջմղմամբ զբաղվել են Մավրիկիայում տեղակայված դիվանագետները։
«Եկել է  հարաբերությունները բարելավելու ժամանակը, որպեսզի միասին մենք կարողանանք ավելի լավ լուծել ընդհանուր խնդիրները եւ օգտագործել փոխշահավետ հնարավորությունները»,- նշվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարությունում։
Նա ասել է, որ ԱՄՆ-ն ջանքերը կկենտրոնացնի տնտեսական զարգացման, կլիմայի փոփոխության, ծովում անվտանգության ապահովման եւ տրանսազգային հանցավորության ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ։

Соединенные Штаты вновь открыли свое посольство на Сейшельских островах после 27-летнего отсутствия, в течение которого Китай и другие соперники США добились значительных успехов на островах Индийского океана, сообщает The Associated Press.
Госдепартамент США объявил об этом шаге поздно вечером в четверг, после того как обнародовал планы по открытию дипломатической миссии на севере Норвегии, которая станет его единственным подобным учреждением за Полярным кругом.
Посольство Сейшельских островов является частью усилий «по противодействию растущему влиянию Китая в Индо-Тихоокеанском регионе», отмечает СМИ. США уже строят посольство на Мальдивах и открыли или объявили о планах открыть посольства в Тихоокеанском регионе, в том числе на Соломоновых островах, Тонге и Кирибати.
Посольство США в столице Сейшельских островов Виктории было закрыто в 1996 году в рамках мер по экономии средств после окончания холодной войны. Американскими интересами на архипелаге из 115 островов, расположенном примерно в 1500 километрах к востоку от материковой части Африки, занимались дипломаты, базирующиеся на Маврикии.
«Настало время улучшить отношения, чтобы вместе мы могли лучше решать общие проблемы и использовать взаимовыгодные возможности», - говорится в заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена.
Он сказал, что США сосредоточат свои усилия там на экономическом развитии, изменении климата, безопасности на море и борьбе с транснациональной преступностью и коррупцией.