Հունգարիան մտադիր չէ հրաժարվել ռուսական էներգակիրներից, սակայն բանակցություններ է վարում նաեւ այլ արտադրողների հետ՝ դիվերսիֆիկացման նպատակով։ Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին ասել է Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն։
Նրա խոսքով՝ հունգարական կողմը չի պատրաստվում փոխարինել ռուսական մատակարարումներին՝ ո՛չ նավթի, ո՛չ գազի մասով։ «Այլ հարց է դիվերսիֆիկացիան։ Բայց մեր տեսանկյունից դա չի նշանակում, որ մենք ուզում ենք մեկ աղբյուրը փոխարինել մյուսով։ Դիվերսիֆիկացիան մեզ համար նշանակում է, որ մենք այլ աղբյուրներ էլ ենք փնտրում, բայց ոչ ռուսական ռեսուրսները փոխարինելու նպատակով»,-ասել է Սիյարտոն։
Նա նշել է Ադրբեջանը եւ Թուրքիան որպես հիմնական մատակարարներ, որոնք կարող են Հունգարիային գազի լրացուցիչ ծավալներ մատակարարել, եւ որոնց հետ Հունգարիան բանակցություններ է վարում:

Венгрия не намерена отказываться от российских энергоносителей, но ведет переговоры и с другими их производителями с целью диверсификации. Об этом сообщил Интерфаксу министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто.
По его словам, венгерская сторона не собирается  заменять российские поставки - ни по нефти, ни по газу.  «Другой вопрос - диверсификация. Но, с нашей точки зрения, это не означает, что мы хотим заменить один источник другим. Диверсификация для нас означает, что мы ищем и другие источники, но не с целью замены российских ресурсов», - сказал Сийярто.
Он отметил Азербайджан и Турцию как основных поставщиков, которые могут поставлять в Венгрию дополнительные объемы газа и с которыми Венгрия ведет переговоры.