ԱՄՆ-ում կործանված Cessna Citation բիզնես-ջեթը, որը որսացել են F-16 կործանիչները, պատկանում էր Ֆլորիդայից Encore Motors of Melbourne ընկերությանը։ Այս մասին The New York Times-ին հայտնել է ընկերության ղեկավար Ջոն Ռումփելը: Նրա խոսքով՝ ինքնաթիռում եղել են նրա դուստրն ու 2 տարեկան թոռնուհին, ինչպես նաեւ դայակն ու օդաչուն:
The Daily Beast-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Դաշնային ընտրական հանձնաժողովի զեկույցները, գրում է, որ Ռումփելն ու նրա կինը՝ Բարբարան, վերջին մի քանի տարիներին գումար են նվիրաբերել հանրապետական թեկնածուներին, այդ թվում՝ «հարյուր հազարավոր դոլարներ» են փոխանցվել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հիմնադրամին: Պարբերականի տեղեկություններով՝ Բարբարա Ռումփելը նաեւ Ազգային հրաձգային ասոցիացիայի կանանց ղեկավար խորհրդի անդամ էր։
«Ինքնաթիռն իջնում էր րոպեում 20 հազար ֆուտ (6 հազար մետր) արագությամբ, ոչ ոք չէր կարող նման արագությամբ փրկվել կործանումից»,-ասել է Ռումփելը:
Cessna Citation ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել հունիսի 4-ին, փրկվածներ չեն հայտնաբերվել: Դաշնային ավիացիոն վարչության (FAA) տվյալներով՝ բիզնես-ջեթը մեկնել է Թենեսի նահանգի Էլիզաբեթթաուն քաղաքից եւ ուղեւորվել Լոնգ Այլենդի Մքարթուր օդանավակայան: Սակայն թռիչքի ընթացքում ինքնաթիռն անսպասելիորեն շրջվել է եւ ընկել Վաշինգտոնում։
Մետրոյի «Գործարանային» կայարանից «Սատունցի Դավիթ» ուղեհատվածում տեղի է ունեցել գնացքի տեխնիկական խափանում
Ժամը 08:50-ի դրությամբ Երևանի մետրոպոլիտենն անցել է մի գծանի- երկկողմանի երթևեկության...
Ազգային կոմիտեն իրավական անվճար աջակցություն կտրամադրի ոստիկանական բաժանմունքներ բերման  ենթարկված քաղաքացիներին
ՀՀ փաստաբանների պալատը նույնպես ստեղծել է փաստաբանական աջակցության խումբ…
Ոստիկանությունը Երևանում բերման է ենթարկել ակցիաների մասնակից 98 անձի
Ոստիկանության զորքերի զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը...
Գյումրիում որոնում են 2 օտարերկրացու, կասկածվում են անչափահաս տղաներին թմրամիջոց առաջարկելու մեջ
Արդեն մի քանի օր է ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության Ոստիկանության Շիրակի…
Արմավիրի մարզի 32-ամյա բնակիչը փորձել է ինքնասպան լինել ոստիկանության Աշտարակի բաժնում
Սեպտեմբերի 21-ին`ժամը 22։45-ի սահմաններում, ՀՀ ներքին գործերի...
Մարին լը Պենին 10 տարվա ազատազրկում է սպառնում
Լը Պենը և նրա կուսակցության ևս 23 անդամներ պետք է դատարանի առաջ կանգնեն՝ ԵՄ միջոցները չարաշահելու մեղադրանքով...

Упавший в США бизнес-джет Cessna Citation, на перехват которого поднимались истребители F-16, принадлежал компании из Флориды Encore Motors of Melbourne, сообщил The New York Times ее глава Джон Румпель. По его словам, на борту находились его дочь и двухлетняя внучка, а также няня и пилот.
The Daily Beast со ссылкой на отчеты Федеральной избирательной комиссии США пишет, что Румпель и его жена Барбара последние несколько лет жертвовали деньги кандидатам-республиканцам, в том числе «сотни тысяч долларов» поступили в фонд бывшего президента США Дональда Трампа. По информации издания, Барбара Румпель также входит в женский руководящий совет Национальной стрелковой ассоциации и «имеет прямые связи» с офисом» экс-главы государства.
«Самолет снижался со скоростью 20 тыс. футов в минуту (6 тыс. м.), никто не смог бы выжить от крушения на такой скорости», — сказал Румпель. Он не исключил, что могла произойти разгерметизация салона.
Самолет Cessna Citation потерпел крушение 4 июня, выживших не нашли. По данным Федерального авиационного управления (FAA), бизнес-джет вылетел из Элизабеттауна в штате Теннесси и направился в аэропорт Макартур на Лонг-Айленде (штат Нью-Йорк). Однако в ходе полета лайнер неожиданно развернулся над Лонг-Айлендом и вошел в беспилотную зону над Вашингтоном (округ Колумбия).
Пилот не отвечал на вызовы авиадиспетчера, в связи с чем на его перехват подняли два истребителя F-16. Как пишет NYT, в округе Колумбия, Мэриленде и Вирджинии был слышен «громкий звук». Командование воздушно-космической обороны Северной Америки (NORAD) заявило, что это был звуковой удар, связанный с тем, что истребители набрали сверхзвуковую скорость. Власти США подчеркивают, что F-16 не были причиной катастрофы.
В Ереване 18-летняя девушка бросилась с моста
Полицейские посадили девушку в служебную машину…
В ходе поисковых работ на месте взрыва заправки близ Степанакерта найдены новые останки жертв
Для выяснения их личностей будет назначена судебно-медицинская экспертиза…
Отчет SpecialEurasia: Азербайджанцы не скрывают радости по поводу взрыва в Степанакерте
В данном случае наш мониторинг открытых источников выявил тревожную тенденцию: распространение шуток вокруг этого трагического инцидента на различных азербайджанских Telegram-каналах…