2022 թվականին Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հարաբերություններն ակտիվորեն զարգացել են։ Այս մասին Ազգային ժողովում հունիսի 5-ին 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Դա, ըստ նախարարի, պայմանավորված է նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու ԵՄ ջանքերով։ «Մասնավորապես, 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Հայաստան է ուղարկվել ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն, եւ համաձայնություն է ձեռք բերվել 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա պետական սահմանի սահմանազատման մասին»,- նշեց Միրզոյանը։
Արտգործնախարարը նաեւ մատնանշեց եվրոպացի պաշտոնյաների այցելությունների ակտիվացումը Հայաստանի Հանրապետություն, հատկապես նախորդ տարվա երկրորդ կեսին։

В 2022 году отношения между Арменией и ЕС активно развивались. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год заявил 5 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Это, по словам министра, обусловлено в том числе и усилиями ЕС по содействию процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. «В частности, по итогам встречи в Праге в октябре 2022 года в Армению была направлена гражданская миссия ЕС, а также достигнута договоренность о проведении делимитации государственной границы на основании Алма-Атинской декларации 1991 года», - отметил Мирзоян.
Глава МИД также указал на активизацию визитов европейских чиновников в Республику Армения, в особенности во второй половине прошлого года.
Томас де Ваал: ЕС пора вести более жёсткие переговоры с Азербайджаном
Многие в Брюсселе и Вашингтоне чувствуют себя шокированными и обманутыми применением силы Азербайджаном…