2022 թվականին Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հարաբերություններն ակտիվորեն զարգացել են։ Այս մասին Ազգային ժողովում հունիսի 5-ին 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Դա, ըստ նախարարի, պայմանավորված է նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու ԵՄ ջանքերով։ «Մասնավորապես, 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Հայաստան է ուղարկվել ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն, եւ համաձայնություն է ձեռք բերվել 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա պետական սահմանի սահմանազատման մասին»,- նշեց Միրզոյանը։
Արտգործնախարարը նաեւ մատնանշեց եվրոպացի պաշտոնյաների այցելությունների ակտիվացումը Հայաստանի Հանրապետություն, հատկապես նախորդ տարվա երկրորդ կեսին։

The relations between Armenia and the European Union (EU) have actively developed in 2022. Foreign minister Ararat Mirzoyan stated this during Monday’s debates, at the joint session of the National Assembly committees, on the performance of the 2022 state budget of Armenia.
According to the FM, this is due also to the efforts by the EU to contribute to the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
"In particular, after the meeting held in Prague in October 2022, an EU civil [monitoring] mission was sent to Armenia, and an agreement was reached on the delimitation of the [Armenia-Azerbaijan] state border based on the Alma Ata declaration of 1991," Mirzoyan noted.
Also, the FM pointed out the intensification of visits by European officials to Armenia, especially in the second half of last year.