Երրորդ երկրների հետ ԵԱՏՄ-ի առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը լրացուցիչ խթան կդառնա միության համար։ Այս մասին Ազգային ժողովում հունիսի 5-ին 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Միությունը, նրա խոսքով, անցյալ տարի շարունակել է երրորդ երկրների հետ բանակցությունները։
«Ստորագրվել են հուշագրեր, առեւտրային համագործակցության պայմանագրեր, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների հետ փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված փաստաթղթեր»,- նշեց Միրզոյանը։
Այս առումով Հայաստանը կարեւոր է համարում ԵԱՏՄ-ի համար առեւտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ Իրանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Չինաստանի, Վիետնամի, Սինգապուրի եւ Սերբիայի հետ նախկինում ստորագրված փաստաթղթերի հիման վրա։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններին, Միրզոյանը, մասնավորապես, նշեց.

The development of trade and economic relations of the Eurasian Economic Union (EAEU) with third countries will become an additional incentive for the union. Foreign minister Ararat Mirzoyan stated this during Monday’s debates, at the joint session of the National Assembly committees, on the performance of the 2022 state budget of Armenia.
According to him, the EAEU continued negotiations with third countries last year.
"Memorandums, trade cooperation agreements, as well as documents aimed at the development of cooperation with international organizations were signed," Mirzoyan noted.
In this regard, Armenia considers the development of cooperation in trade and economy important for EAEU, based on the documents previously signed with Iran, India, Egypt, China, Vietnam, Singapore, and Serbia.
As for the talks on the signing of the free-trade zone agreement between the EAEU and Iran, Mirzoyan said: "The text of the agreement is practically agreed upon. Only individual clauses are discussed."