Երրորդ երկրների հետ ԵԱՏՄ-ի առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը լրացուցիչ խթան կդառնա միության համար։ Այս մասին Ազգային ժողովում հունիսի 5-ին 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Միությունը, նրա խոսքով, անցյալ տարի շարունակել է երրորդ երկրների հետ բանակցությունները։
«Ստորագրվել են հուշագրեր, առեւտրային համագործակցության պայմանագրեր, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների հետ փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված փաստաթղթեր»,- նշեց Միրզոյանը։
Այս առումով Հայաստանը կարեւոր է համարում ԵԱՏՄ-ի համար առեւտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ Իրանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Չինաստանի, Վիետնամի, Սինգապուրի եւ Սերբիայի հետ նախկինում ստորագրված փաստաթղթերի հիման վրա։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններին, Միրզոյանը, մասնավորապես, նշեց.

Развитие торгово-экономических отношений ЕАЭС с третьими странами станет дополнительным стимулом для союза. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год заявил 5 июня министр иностранных дел республики Арарат Мирзоян.
Союз, по его словам, в прошлом году продолжил переговоры с третьими странами.
«Были подписаны меморандумы, соглашения о торговом сотрудничестве, а также закрепляющие документы о развитии взаимодействия с международными структурами», - отметил Мирзоян.
В этой связи Армения считает важным для ЕАЭС развитие взаимодействия в торгово-экономической сфере на основании документов, подписанных ранее с Ираном, Индией, Египтом, Китаем, Вьетнамом, Сингапуром и Сербией.
Что же касается переговоров по подписанию соглашения о зоне свободной торговли между ЕАЭС и Ираном, то Мирзоян, в частности, отметил: