ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է տեղեկությանը, որ Էնթոնի Բլինքենը հաջորդ շաբաթ պատրաստվում է ընդունելու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանին և Ջեյհուն Բայրամովին:
Պատելը նշել է, որ հանդիպման հստակ ժամկետներ հայտնել չի կարող, սակայն ակնկալում են, որ Վաշինգտոնում մինչև այս ամսվա վերջ բանակցությունների ևս մեկ փուլ կանցկացվի:
«Մենք անհամբեր սպասում ենք այս ամսվա վերջին Վաշինգտոնում բանակցությունների ևս մեկ փուլի հյուրընկալմանը, քանի որ կողմերը շարունակում են ձգտել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ ապագա կառուցելուն:
Ինչպես նախկինում ասել եմ, ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է խնդիրների լուծման և տևական ու արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար։ ԱՄՆ-ն գոհ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններն ընթանում են տարբեր հարթակներում, այդ թվում նաև՝ ղեկավարների վերջին հանդիպումը»,- ասել է Պատելը:
Նշենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը բանակցությունների հերթական փուլի շրջանակներում կհանդիպեն Վաշինգտոնում։ Քննարկումների կմեկնարկեն հունիսի 12-ին։

At Monday’s Department press briefing, Vedant Patel, Principal Deputy Spokesperson of the US Department of State, reflected on the information that US Secretary of State Antony Blinken was preparing to receive the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, next week.
Patel said that he could not give exact dates for the meeting, but they expect that another round of talks will be held in Washington by the end of this month.
“We look forward to hosting another round of talks in Washington later this month as the parties continue to pursue a peaceful future for the South Caucasus region. As you’ve heard me say before, direct dialogue is key to resolving issues and reaching a durable and dignified peace. The US is pleased that talks between Armenia and Azerbaijan are proceeding in different venues, including the recent meeting of leaders as well,” Patel added.
Armenian and Azerbaijani FMs Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov will meet in Washington D.C. within the framework of the next round of peace talks. The latter are expected to start on June 12.