Ուլյանովսկի մարզում 40 մարդ թունավորվել է «Միստր Սիդր» ալկոհոլային ըմպելիքից, 16 մարդ մահացել է։ Տուժածների եւ մահացածների մեծ մասը Դիմիտրովգրադից է, թունավորման դեպքեր են գրանցվել նաեւ Ուլյանովսկում եւ Նովայա Մալիկլա գյուղում, ասել է շրջանի ղեկավար Ալեքսեյ Ռուսկիխը։ Դիմիտրովգրադի բնակիչները, տեղեկացրել է քաղաքապետ Անդրեյ Բոլշակովը, սկսել են դիմել բժիշկներին հունիսի 3-ին, նրանք ունեցել են թունավորման ախտանշաններ։ Հունիսի 5-ին Մոսկվայի ժամանակով ժամը 16.00-ի դրությամբ Դիմիտրովգրադի հիվանդանոցներում 14 մարդ կա, որոնք թունավորվել են «Միստր Սիդրից», Ուլյանովսկի բուժհաստատություններում՝ հինգ մարդ։ «Յուրաքանչյուրի կյանքի համար բժիշկները պայքարում են»,- ասել է Ռուսկիխը, գրել է «Մեդուզան»։
Թունավորման եւ մահվան դեպքեր «Միստր Սիդրի» օգտագործումից հետո գրանցվել են եւս երկու շրջաններում։ Սամարայի մարզի Նովոկույբիշեւսկ քաղաքում մահացել է այդ ըմպելիքն օգտագործած երկու բնակչուհի։ Ուդմուրտիայում հոսպիտալացվել են մի տղամարդ եւ մի կին, որոնք նույնպես օգտագործել են «Միստր Սիդր», նրանց վիճակը բժիշկները գնահատում են ծայրահեղ։ Նիժնի Նովգորոդի մարզում նույնպես գրանցվել են թունավորման առաջին դեպքերը, կան մահացածներ, տեղեկացրել է փոխնահանգապետ Դավիթ Մելիք-Հուսեյնովը։
Ըմպելիքը, որը թունավորման պատճառ է դարձել, արտադրվել է Սամարայի մարզում։ Այն վաճառվել է լցնովի տարբերակով։ Ըմպելիքը, մասնավորապես, կարելի էր ձեռք բերել «Территория пива» եւ «Биррхаус» ցանցերում, տեղեկացրել է «Ռոսպոտրեբնադզորի» Ուլյանովսկի մարզի վարչությունը։ Ուլյանովսկի նահանգապետը բոլոր ձեռներեցներին կոչ է արել «անհապաղ դադարեցնել ալկոհոլ պարունակող «սիդրի» վաճառքը մանրամեծածախ եւ հանրային առեւտրի կետերում»։ Դիմիտրովգրադի քաղաքապետն, իր հերթին, խնդրել է քաղաքի բնակիչներին «հրաժարվել լցնովի ալկոհոլային արտադրանք օգտագործելուց»՝ ավելացնելով, որ ըմպելիքը, որը թունավորման պատճառ է դարձել, առգրավում են առեւտրի կետերից։ «Ռոսպոտրեբնադզորի» ղեկավար Աննա Պոպովան հանձնարարել է տարածաշրջանային վարչություններին բացահայտել եւ առգրավել «Միստր Սիդրի» բոլոր խմբաքանակները։ «Միստր Սիդրի» բեռնումն ու մատակարարումները արգելված են ամբողջ Ռուսաստանում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տեղեկացրել են «Ռոսալկոհոլռեգուլիրովանիեում»։
«Միստր Սիդրը» պատրաստվել է Սամարայի մարզի Կրասնոգլինսկի շրջանի Վինտայ գյուղում։ ՔԿ-ն հայտարարել է, որ կալանավորել է ըմպելիքը տարածող գործարարին։ Նրան կասկածում են Քր.օր. հոդվածով, ըստ որի՝ նա մատուցել է անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ծառայություններ, որոնք անզգուշաբար հանգեցրել են երկու կամ ավելի անձանց մահվան։ Հոդվածով նախատեսվում է 10 տարվա ազատազրկում։ Քրեական գործեր են հարուցվել ինչպես Սամարայի, այնպես էլ Ուլյանովսկի մարզերում։
Նախնական տվյալներով՝ «Միստր Սիդրը» պարունակել է մեթիլային սպիրտ (մեթանոլ)։ Դա առայժմ պաշտոնապես չի հաստատված։ Հենց մեթանոլն է ամենից հաճախ հանդիսանում կեղծված ալկոհոլից թունավորման, այդ թվում մահացու ելքով, պատճառ։

В Ульяновской области 40 человек отравились алкогольным напитком «Мистер Сидр», 16 человек умерли. Большинство пострадавших и умерших жили в Димитровграде, случаи отравления также зафиксированы в Ульяновске и селе Новая Малыкла, заявил глава региона Алексей Русских. Жители Димитровграда, сообщил глава города Андрей Большаков, начали обращаться к врачам с симптомами отравления 3 июня. По состоянию на 16:00 мск 5 июня, в больницах Димитровграда находятся 14 человек, отравившихся «Мистером Сидром», в медицинских учреждениях Ульяновска — пять человек. «За жизнь каждого борются врачи», — сказал Русских, пишет «Медуза».
Случаи отравления и смерти людей после употребления «Мистера Сидра» зафиксированы еще в двух регионах. В Новокуйбышевске Самарской области умерли две жительницы, выпившие этот напиток. В Удмуртии госпитализированы мужчина и женщина, также употреблявшие «Мистер Сидр», их состояние врачи оценивают как критическое. В Нижегородской области также зафиксировали первые случаи отравления, есть погибшие, сообщил заместитель губернатора региона Давид Мелик-Гусейнов.
Напиток, ставший причиной отравления, был произведен в Самарской области. Его продавали в розлив. Напиток, в частности, можно было приобрести в сетях «Территория пива» и «Биррхаус», сообщило управление Роспотребнадзора по Ульяновской области. Глава Ульяновской области призвал всех предпринимателей «срочно прекратить продажу алкогольсодержащего „сидра“ в точках оптово-розничной продажи и общепита». Глава Димитровграда, в свою очередь, попросил жителей города «отказаться от приобретения и употребления розливной алкогольной продукции», добавив, что напиток, ставший причиной отравления, изымают из торговых точек. Глава Роспотребнадзора Анна Попова поручила региональным управлениям выявить и изъять все партии «Мистера Сидра». Отгрузки и поставки продукции «Мистер Сидр» заблокированы по всей России, сообщили РИА Новости в Росалкогольрегулировании.
«Мистер Сидр» изготавливали в селе Винтай Красноглинского района Самарской области. СК объявил о задержании предпринимателя из Самарской области, распространявшего напиток. Его подозревают по статье УК об оказании услуг, не отвечающих требованиям безопасности, повлекших по неосторожности смерть двух или более лиц. Эта статья предусматривает наказание до 10 лет лишения свободы. Уголовные дела возбуждены как в Самарской, так и в Ульяновской областях.
По предварительным данным, в «Мистере Сидре» содержался метиловый спирт (метанол). Официально это пока не подтверждено. Именно метанол чаще всего является причиной отравлений суррогатным алкоголем, в том числе со смертельным исходом.