Իսլամաբադի Գերագույն դատարանը հինգշաբթի օրը Պակիստանի նախկին վարչապետ, ընդդիմադիր Արդարության շարժման (JZM) առաջնորդ Իմրան Խանին մեղադրանք է առաջադրել Գերագույն դատարանի ավագ փաստաբան Աբդուլ Ռազակ Շարի սպանության մեջ ներգրավվածության մեջ, հաղորդում է Dawn թերթը:
Մեղադրական եզրակացությունից հետո կառավարության նախկին ղեկավարին կալանքից երկշաբաթյա հետաձգում է տրվել՝ պաշտպանների հետ այս գործով դատական ​​նիստերին նախապատրաստվելու համար։
Շարը մասնակցել է Խանի դեմ նախկինում դավաճանության մեղադրանքների քննարկմանը։ Փաստաբանը սպանվել է հունիսի 6-ին անհայտ զինված անձանց կողմից Քվետա քաղաքում։ Իշխանությունները հայտարարել են, որ նախկին վարչապետը «դրդել է» Շարի սպանությունը՝ դավաճանությունից խուսափելու համար: Խանն ամբողջությամբ հերքել է այս մեղադրանքները։
Պակիստանի կառավարության նախկին ղեկավարին տարբեր ծանր հանցագործությունների տասնյակ մեղադրանքներ են առաջադրվել։ Չորեքշաբթի օրը Լահորի դատարանը Խանին մեղադրեց խարդախության և կեղծիքի մեջ՝ կապված օտարերկրյա առաջնորդների կողմից իր՝ 2018-2022 թվականների պաշտոնավարման ընթացքում օտաերկրյա առաջնորդների նվերների անօրինական վաճառքի հետ: Մեղադրանքը հարուցվել է քննչական մարմինների պահանջով, որոնք անցած տարվանից հետաքննում են պետական ​​խանութից քաղաքական գործչի կողմից 154 մլն ռուփի (1,897 մլն դոլար) ընդհանուր շուկայական արժեքով նվերներ վաճառելու գործը։

Высокий суд Исламабада в четверг обвинил бывшего премьер-министра Пакистана, лидера оппозиционной партии «Движение за справедливость» (ДЗС) Имрана Хана в причастности к убийству старшего юриста Верховного суда Абдула Раззака Шара, сообщает газета Dawn.
После предъявления обвинения бывшему главе правительства была предоставлена отсрочка от ареста на две недели для подготовки с адвокатами защиты на судебных слушаниях по этому делу.
Шар участвовал в рассмотрении ранее выдвинутых против Хана обвинений в госизмене. Юрист был застрелен 6 июня неизвестными преступниками в городе Кветта. Власти заявили, что бывший премьер-министр «подстрекал» к убийству Шара якобы с целью уйти от ответственности за госизмену. ДЗС, возглавляемая Ханом, полностью отвергла эти утверждения.
Против экс-главы пакистанского правительства выдвинуты десятки обвинений в различных тяжких преступлениях. В среду суд Лахора обвинил Хана в мошенничестве и подделке документов, касающихся незаконных операций по продаже подарков от иностранных лидеров во время его пребывания у власти в 2018-2022 годах. Обвинение выдвинуто по просьбе следственных органов, с прошлого года расследующих дело о продаже политиком подарков из государственного хранилища общей рыночной стоимостью в 154 млн рупий ($1,897 млн).