Հայաստանում ծխախոտի եւ թունդ ալկոհոլային խմիչքների ակցիզն ավելի դանդաղ կաճի։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 9-ին, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հարկային օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը։
Ընդ որում, ենթաակցիզային այլ ապրանքների համար այն կսկսի ավելի արագ աճել։
Այսպես, ԵԱՏՄ-ում ընդունված ռազմավարությանը համապատասխան՝ Հայաստանը վերջին երեք տարիներին տարեկան 30 տոկոսով բարձրացրել է թունդ ալկոհոլի, իսկ ծխախոտի դրույքաչափերը՝ 15 տոկոսով։ Դա, ճիշտ է, չի վերաբերել կոնյակին։
«Այսպիսով, իրականացվել է ակցիզային հարկի դրույքաչափերի մերձեցման ռազմավարություն, որպեսզի դրանց տարբերության պատճառով գնային բաց չառաջանա։ Չէ՞ որ հակառակ դեպքում կարող էր սկսվել ծխախոտի եւ օղու սպեկուլյատիվ առեւտրի զարգացում»,-պարզաբանեց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ երկրները պայմանավորվել են իրենց ակցիզի դրույքաչափերը հասցնել 35 եվրոյի՝ 1000 ծխախոտի համար, արդեն 2024 թվականին։ Այդուհանդերձ, թեեւ նպատակային ցուցանիշից թույլատրվում էր շեղվել ընդամենը 20 տոկոսով երկու ուղղություններով, սակայն Հայաստանն անցել է նախատեսված ճանապարհը գրեթե մինչեւ վերջ։
Հիմա ե՛ւ ծխախոտի, ե՛ւ օղու մասոով հայկական ակցիզները հավասարվել են ռուսականին։
«Հետագայում դրանք բարձրացնելն աննպատակահարմար է։ Չէ՞ որ կարող է հակառակ իրավիճակ ստեղծվել։ Օրինակ, «ակցիզային դրախտ» կարող է դառնալ արդեն ոչ թե Հայաստանը, այլ Ռուսաստանը, եւ սպեկուլյատիվ վաճառքները կհոսեն մեր երկրի ուղղությամբ»,-նկատեց փոխնախարարը։
Այդ կապակցությամբ նա առաջարկեց ակցիզային հարկի տարեկան աճի տեմպերն իջեցնել մինչեւ 10 տոկոս ե՛ւ ծխախոտի, ե՛ւ օղու համար։ Այսօրվա դրությամբ դրանք կազմում են համապատասխանաբար 30 եւ 15 տոկոս։ Ինչ վերաբերում է մյուս ենթաակցիզային ապրանքներին, ապա այժմ դրանց դրույքաչափն աճում է տարեկան 3 տոկոսով։
Բավական երկար քննարկումներից հետո հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց օրենսդրական այս նախաձեռնությանը:

Акциз на табачные изделия и крепкие алкогольные напитки в Армении станет расти медленнее. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений в Налоговый кодекс и поправок в смежные законы заявил 9 июня заместитель министра финансов республики Арман Погосян.
При этом, на прочие подакцизные товары он начнет расти быстрее.
Так, в соответствии со стратегией, принятой в ЕАЭС, Армения последние три года повышала ставки на крепкий алкоголь на 30% в год, а на сигареты - на 15%. Это, правда, не коснулось коньячных изделий.
«Таким образом, выполнялась стратегия по сближению ставок акциза, чтобы из-за их разницы не возник ценовой разрыв. Ведь в противном случае могло начаться развитие спекулятивной торговли сигаретами и водкой», - пояснил Погосян.
По его словам, страны ЕАЭС договорились довести свои ставки акциза до 35 евро за 1000 сигарет уже в 2024 году. Тем не менее, хотя от целевого показателя разрешалось отклоняться всего на 20% в обе стороны, Армения прошла предусмотренный путь практически до конца.
Теперь, и по сигаретам, и по водке армянские акцизы сравнялись с российскими.
«Дальше их повышать нецелесообразно. Ведь может сложиться обратная ситуация. К примеру, «акцизным раем» может стать уже не Армения, а Россия, и спекулятивные продажи потекут уже в сторону нашей страны», - заметил замминистра.
В связи с этим, он предложил снизить годовые темпы роста акциза до 10% и на сигареты, и на водку. На сегодняшний день они составляют 30% и 15% соответственно. Что же касается остальных подакцизных товаров, то сейчас ставка на них растет на 3% в год. Однако, так как в 2022 году инфляция составила более 8%, то и увеличение акциза Минфин предложил провести в пределах 8% в год.
После достаточно длительных обсуждений постоянная парламентская комиссия дала положительное заключение данной законодательной инициативе.