Նիդերլանդների խորհրդարանի մի խումբ նախկին պատգամավորներ համատեղ հայտարարություն են հրապարակել «Nederlands Dagblad» կայքէջում, որում կոչ են անում Նիդերլանդների կառավարությանը և միջազգային կառույցներին միջազգային խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և ճնշում գործադրել Բաքվի վրա, որպեսզի ընդունի այդ առաքելությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը Նիդերլանդների խորհրդարանի նախկին պատգամավորները հիշեցրել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախորդ շաբաթ հնչեցրած հայտարարությունը, այն է՝ անվտանգության հավաստի երաշխիքների ապահովման դեպքում Հայաստանը պատրաստ է տարածաշրջանը ճանաչել որպես Ադրբեջանի մաս։
«Պրակտիկ առումով սա նշանակում է, որ պետք է լինի միջազգային ներգրավվածություն այդ խաղաղությունը պահպանելու և էթնիկ զտումները կանխելու համար: Այստեղ կարևոր է Նիդերլանդների կառավարության դերը։
Խաղաղությանը հնարավորություն տալու համար, բացի Արցախի բնակիչների երաշխավորված անվտանգությունից, անհրաժեշտ է նաև Ադրբեջանի հավատարիմ համագործակցությունը վերջնական սահմանների հաստատման, ռազմագերիների վերադարձի, փախստականների անվտանգ վերադարձի, վարչական և մշակութային ինքնավարության հարցերում։ Միանշանակ կարևոր է նաև տարածաշրջանային կապուղիների վերաբացումը, ինչպիսին է այժմ փակ Լաչինի միջանցքը՝ Հայաստանից Արցախ միակ մուտքի ճանապարհը»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Նիդերլանդների խորհրդարանի նախկին պատգամավորների կարծիքով՝ վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությամբ Հայաստանը ոչ միայն ռիսկի է դիմել, այլև կարևոր քայլ է կատարել դեպի խաղաղություն։
«Այժմ ժամանակն է, որ Եվրամիությունը, Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ), Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը, հնարավորության դեպքում՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության օգնությամբ աջակցեն, օգնեն սահմանել և իրականացնել խաղաղության այս նախերգանքը։ Սա հնարավոր չէ առանց Արցախի ներկայացուցիչների՝ քննարկմանը փաստացի մասնակցության։ Բոլորս հասկանում ենք, որ սա բարդ խնդիր է, որը սակայն մեծ նշանակություն ունի։ Մենք պետք է առերեսվենք այն փաստի հետ, որ առանց միջազգային ներգրավվածության խաղաղ գործընթացը դատապարտված է ձախողման։ Ի վերջո, Բաքվի ռեժիմը բռնապետական է և անվստահելի. Ադրբեջանը շատ ցածր դիրք է զբաղեցնում Մարդկային ազատության ինդեքսում (Human freedom Index), և այս երկրում այլախոհներին, օրինակ, չեն հանդուրժում։
Հայաստանը, մյուս կողմից, լիարժեք ժողովրդավարական երկիր է՝ ԵՄ-ի հետ գործընկերային հարաբերություններով։ Թեև Ադրբեջանը տնտեսական հարաբերություններ ունի ԵՄ-ի հետ, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում, դա նրան վստահելի գործընկեր չի դարձնում»,- նշված է Նիդերլանդների նախկին պատգամավորների հայտարարության մեջ։
Երկարատև խաղաղության հաստատման գործում Նիդերլանդների խորհրդարանի նախկին պատգամավորները անհրաժեշտություն են տեսնում ներառել նաև հարակից երկրները, ինչպիսիք են Թուրքիան և Իրանը, որքան էլ դա բարդ լինի:
«Ընդհանուր առմամբ, այժմ, երբ Փաշինյանը կատարեց այս կարևոր քայլը, հասունացել է ժամանակը, որ Նիդերլանդների կառավարությունն (ավելի) ակտիվ դեր ստանձնի: Հայաստանը խաղաղության ճանապարհ է բացել. Բաքվում իշխանության ղեկին կանգնածներն այժմ պետք է խաղաղությանը նպաստելու պատրաստակամություն ցուցաբերեն:
Այժմ Նիդերլանդները պետք է ակտիվորեն կենտրոնանա ԵՄ-ի աջակցության, օրինակ, ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի դիտորդական առաքելության կամ միջազգային խաղաղության առաքելության վրա, որին ակտիվորեն մասնակցում է նաև Նիդերլանդները:
Անհրաժեշտ է հստակ ուղերձ հղել Բաքվի բռնապետ Ալիևին: Ալիևը մինչ այժմ ցուցաբերել է ոչ ավելի, քան բազմաթիվ տեսակի խոչընդոտներ և ագրեսիա։ Թող ԵՄ-ն, խորհրդակցելով միջազգային հանրության, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի հետ, գիծ քաշի և ճնշում գործադրի Բաքվի վրա՝ ընդունելու միջազգային խաղաղապահ առաքելությունը։ Այդ ժամանակ պարզ կդառնա՝ Ալիևը խաղաղություն է ուզում, թե միայն պատերազմի նպատակ ունի»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությանը միացել են Նիդերլանդների խորհրդարանի նախկին պատգամավորներ Հարրի վան Բոմմելը, Լին Վան Դայկը, Մարտայն Վան Հելվերտը, Յան Հուկեման և Ջոել Որդենվինդը։

A group of former members of the Dutch parliament published a joint statement on the Nederlands Dagblad website, calling on the Dutch government and international organizations to send an international peacekeeping mission to [Artsakh] Nagorno-Karabakh and pressure Baku to accept the mission.
As Armenpress news agency reports, the former members of the Parliament of the Netherlands [States General] recalled the statement made by the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan last week that if reliable security guarantees are provided, Armenia is ready to recognize the region [Artsakh] as part of Azerbaijan.
“In practical terms, this means that there must be international engagement to maintain that peace and prevent ethnic cleansing. The role of the Dutch government is important here.
In order to give peace a chance, in addition to the guaranteed security of the people of Artsakh, Azerbaijan should also provide faithful cooperation in establishing the final borders, the return of prisoners of war, the safe return of refugees, as well as administrative and cultural autonomy. The reopening of regional communications, such as the now closed [Berdzor] Lachin Corridor, the only access road from Armenia to Artsakh, is definitely important,” the statement says.
According to former members of the Dutch Parliament, with Prime Minister Pashinyan's statement, Armenia not only took a risk, but also made an important step towards peace.
“Now is the time for the European Union, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), the United States and Russia, if possible with the help of the United Nations, to support, help define and implement this prelude to peace. This is not possible without the actual participation of Artsakh representatives in the discussion. We all understand that this is a difficult issue, but it is of great importance. We have to face the fact that without international involvement, the peace process is doomed to failure. After all, the Baku regime is dictatorial and unreliable. Azerbaijan occupies a very low position in the Human Freedom Index, and dissidents, for example, are not tolerated.
Armenia, on the other hand, is a fully democratic country with partnership relations with the EU. Although Azerbaijan has economic relations with the European Union, particularly in the field of energy, this does not make it a reliable partner,” the statement further says.
The former Dutch MPs see the need to include neighboring countries such as Turkey and Iran in establishing a long-term peace, however difficult it may be.
“In general, now that Pashinyan has taken this important step, the time has come for the Dutch government to play a [more] active role. Armenia has opened a path to peace. Those in power in Baku must now show a willingness to promote the same.
The Netherlands should now actively focus on EU support, for example, a UN or OSCE observation mission or an international peacekeeping mission, in which the Netherlands will also actively participate.
It is necessary to send a clear message to the Baku dictator Aliyev. He has so far shown nothing more than all forms of obstruction and aggression. Let the European Union, in consultation with the international community, USA, UN, OSCE, draw a line and put pressure on Baku to accept the international peacekeeping mission. That's when it will become clear whether Aliyev wants peace or only aims for war,” the statement concludes.
The joint announcement was issued by Harry van Bommel, Leen van Dijke, Martijn van Helvert, Jan Hoekema and Joel Voordewind.