Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակն անդրադարձել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի այն հայտարարությանը, թե իբրև Նախիջևան տանող հաղորդակցության ուղիները Հայաստանի տարածքում հսկելու են Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահները։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետի գարսենյակից:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից պատասխանել են․ «Եռակողմ աշխատանքային խմբի քննարկումների, այդ թվում՝ վերջին հանդիպման ընթացքում, նման պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել: Հայաստանի դիրքորոշումը եղել է եւ շարունակում է մնալ այն, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով նախատեսված ճանապարհները պիտի գործեն կողմերի ինքնիշխանության եւ իրավազորության ներքո, փոխադարձության սկզբունքով»։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի փոխնախագահ Շահին Մուտաֆաեւ հայտարարել էր, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անարգել երթեւեկություն կազմակերպելու նպատակով վերահսկողություն կիրականացնեն Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները։

The office of the Deputy Prime Minister of Armenia, Mher Grigoryan, referred to the statement of the Deputy Prime Minister of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, that the border service of Russia's Federal Security Service (FSB) will control the transport communication leading to Nakhchivan Autonomous Republic through the territory of Armenia.
“No such agreement was reached during the discussions of the tripartite working group, including the last meeting. Armenia's position has and continues to be that the roads provided for in paragraph 9 of the Tripartite Ceasefire Agreement of November 9, 2020, shall operate under the sovereignty and jurisdiction of the parties on the principle of reciprocity,” RA Deputy Prime Minister's office told Armenian News-NEWS.am.
Earlier, the Deputy Prime Minister of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, announced that according to the Tripartite Statement of November 9, 2020, in order to organize unhindered movement of citizens, vehicles and cargo, the control of transport communications will be carried out by the border service of the Federal Security Service of Russia.